Za chwilę viaTOLL przestanie istnieć, a jego miejsce zajmie nowy system e-TOLL od KAS.   Jest to aplikacja na smartfon, w której użytkownik posiada konto, na którym ma dostęp do wszystkich danych i może uiszczać opłaty. 

Jednak pomyślano również o osobach, które na co dzień nie korzystają ze smartfonów. Będą dostępne również inne możliwości gromadzenia danych lokalizacyjnych i poboru opłat, kompatybilne z nowym systemem

Wybór dla klientów

System e-TOLL daje możliwość uiszczania opłat za przejazdy płatnymi drogami w formie elektronicznej. Podstawowym sposobem poboru opłat jest e-TOLL aplikacja. Jednak wiadomo, że nie każdy musi korzystać ze smartfona, więc przygotowano również inne możliwości równie prostego monitorowania przejazdów i pobierania odpowiednich opłat. 

Jakie istnieją rozwiązania poza aplikacją e-TOLL? 

Urządzenie pokładowe OBU

Pierwszy sposób, to specjalne, dedykowane urządzenia pokładowe OBU. Zostaną uruchomione specjalne punkty e-TOLL do obsługi klienta, w których będzie można takie urządzenia zakupić. Ewentualnie będzie można je nabyć także w jednym z punktów dystrybucji któregoś z operatorów OBU.

Bilet przejazdowy 

 Inną możliwością jest również tak zwany bilet przejazdowy, który będzie można kupić na każdej stacji benzynowej. Ta opcja spodoba się osobom, które mają obawy związane z koniecznością podawania wielu, również wrażliwych, danych osobowych w aplikacji. Podczas zakupu takich biletów nie trzeba będzie również okazywać danych lokalizacyjnych. Istnieją obawy o pole do nadużyć, jednak kary, które mają grozić za brak opłat lub błędne dane mają zniechęcić do oszukiwania. 

GPS połączony z aplikacją e-TOLL

Jedną z najważniejszych alternatyw dla rządowej aplikacji e-TOLL jest ZSL, czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny. Jest to nic innego, jak moduł GPS fizycznie zainstalowany w pojeździe i kompatybilny z aplikacją mobilną lub Internetowym Kontem Klienta (IKK). W przypadku braku urządzenia GPS w pojeździe, trzeba je zainstalować. Natomiast jeśli posiada się w samochodzie urządzenie lokalizacyjne, należy sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z nowym systemem poboru opłat. W celu monitorowania stanu konta, należy powiązać takie urządzenie z aplikacją mobilną lub IKK. 

Jeśli ktoś nie korzysta ze smartfona, może powiązać urządzenie z IKK, na które da się zalogować na każdym urządzeniu – również na laptopie. Właśnie coś takiego oferujemy naszym klientom. Fizycznie montujemy w pojeździe urządzenie GPS, które będzie kompatybilne z systemem e-TOLL. Klienci zaś otrzymają dostęp do wszystkich danych w IKK lub aplikacji, z którą zostanie połączone nasze urządzenie. 

Nowy system już w maju

System e-TOLL zacznie obowiązywać już w maju. To i tak później niż było to planowane. Już teraz jednak warto zacząć o tym myśleć i przygotowywać się na zmiany. Przewoźnicy w tej chwili powinni myśleć o zakupie nowych urządzeń lokalizacyjnych do pojazdów oraz zakładaniu kont IKK. W tym momencie można już testować rejestrowanie pojazdów w nowym systemie. 

Początkowo nowy system poboru opłat będzie dotyczył tylko samochodów ciężarowych i autobusów o masie większej niż 3,5 tony. Właściciele takich pojazdów, a szczególnie firmy przewozowe już powinny zastanawiać się nad wyborem sposobu rejestrowania danych lokalizacyjnych pojazdów i rozważyć skorzystanie z modułu GPS. Sama aplikacja e-TOLL to może być za mało – wystarczy, że telefon się rozładuje i już może nastąpić znaczna komplikacja, bo nie namierzy określonego przejazdu, za który trzeba zapłacić. Odrębne urządzenie należy więc uznać za dogodny wybór. 

Udostępnij
2.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Więcej informacji już wkrótce

Zapisz się do newslettera aby być na bieżąco.