Wpis blogowy

Transport kontenerów – co trzeba wiedzieć?

przewóz towarów

14 października, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Kontenery – załadunek i rozładunek – e-tollgps.pl

Kontenery są nieodłącznym elementem branży transportowej. Kojarzone przede wszystkim ze spedycją morską nadają się do przewozu rozmaitych typów ładunków. Na czym polega transport kontenerów? Jakie są jego zalety? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i poznaj inne ważne informacje o kontenerach oraz ich wykorzystaniu.

Transport i spedycja – kontenery transportowe jako nieodłączny element branży

Kontener to rodzaj dużej metalowej skrzyni służącej do przechowywania i transportu. Kontenery transportowe są używane zaledwie od ok. 100 lat, choć dziś trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie branży transportowej bez nich. Powstają ze stali, a ich konstrukcja jest przystosowana do dużych obciążeń. Dzięki temu w kontenerze można przewozić wiele rodzajów ładunków. Są też budowane w taki sposób, aby możliwe było ich ustawianie obok siebie i jeden na drugim, przenoszenie wózkiem widłowym lub dźwigiem, a także stabilne umocowanie na wagonie kolejowym lub naczepie samochodu.

W transporcie funkcjonują różne rodzaje kontenerów. Najczęściej są klasyfikowane ze względu na wymiary podawane w jednostkach imperialnych (stopach). Istnieją więc kontenery:

 • 20’ – o długości 20 stóp, w których mieści się 11 europalet albo 9–10 palet przemysłowych;
 • 40’ – o długości 40 stóp, mieszczące 23–24 europalety lub 20–21 palet przemysłowych.

Są to kontenery transportowe ogólnego przeznaczenia (dry containers). Dla różnych rodzajów ładunków stosuje się jednak także kontenery o podwyższonej wysokości (High-Cube lub HC), kontenery do przewozu ładunków w kontrolowanej temperaturze, kontenery z otwieranym dachem i inne. Dzięki standaryzacji wszystkie są przystosowane do przewozu statkami nazywanymi kontenerowcami. Są jednak używane nie tylko na trasach morskich!

Transport kontenerowy – nie tylko drogą morską

Transport drogowy kontenerów odbywa się z wykorzystaniem samochodów ciężarowych. Naczepy do kontenerów morskich mają specjalne gniazda umożliwiające ich zaryglowanie w określonej pozycji i bezpieczny przewóz. Ich budowa jest inna, „obniżona”, co pozwala na zredukowanie wysokości całej naczepy wraz z kontenerem. Ponadto istnieją rozsuwane naczepy podkontenerowe pozwalające na transport samochodowy kontenerów o nietypowych wymiarach. Istnieje także możliwość wykorzystania innych rodzajów przyczep czy naczep po odpowiednim zabezpieczeniu ładunku (np. pasami).

Przewóz kontenerów morskich z użyciem transportu kołowego zapewnia znacznie szersze możliwości ich wykorzystania. Dzięki temu ładunek może trafić nie tylko do wskazanego portu, ale też w zasadzie pod dowolny adres wskazany na mapie – bezpośrednio do adresata. Do załadunku i rozładunku kontenera z naczepy potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt. W tym celu używa się m.in.:

 • sztaplarek kontenerowych,
 • odpowiednio przystosowanych wózków widłowych,
 • suwnic kontenerowych,
 • wozów bramowych
 • klasycznych dźwigów z użyciem zawiesi i haków.

Czasami do rozładunku wykorzystuje się także samochody samowyładowcze typu HDS. Są one przydatne w miejscach, które nie dysponują odpowiednim sprzętem.

Transport drogowy kontenerów – e-tollgps.pl
Kontener można w zasadzie prosto ze statku załadować na naczepę ciężarówki po to, aby mógł trafić bezpośrednio do adresata.

Kontenery transportowe a transport multimodalny (kombinowany)

Możliwość przewozu kontenerów koleją oraz ciężarówkami sprawia, że odgrywają one ważną rolę w transporcie multimodalnym. Nazywany też transportem kombinowanym zakłada wykorzystanie różnych środków transportu do przewozu ładunku. Dzięki temu, że kontenery załadowywane są na poszczególne środki transportu w całości, czas potrzebny na załadunek i rozładunek jest ograniczony do minimum.

Transport kombinowany zakłada taki dobór metod przewozu, aby ładunek dotarł do adresata możliwie niskim kosztem i w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu jest efektywny i wybierany coraz częściej. Pozwala łączyć zalety różnych metod transportu, np. duży zasięg transportu morskiego, niskie koszty i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu transportu kolejowego czy możliwość dotarcia w każde miejsce dzięki transportowi drogowemu kontenerów.

Czytaj też: Transport intermodalny – czym jest i jak działa?

Transport kontenerów – zalety

Wykorzystanie kontenerów transportowych niesie za sobą sporo zalet. Pozwalają one zredukować procesy logistyczne do minimum, ponieważ załadunek i rozładunek kontenera z użyciem odpowiedniego sprzętu nie zajmują dużo czasu. Wpływa to również pozytywnie na koszt transportu kontenera. Niezależnie od rodzaju znajdującego się wewnątrz ładunku jest on stosunkowo niski. Ponadto dzięki solidnej konstrukcji samego kontenera towar jest dobrze zabezpieczony.

Transport kontenerów pozwala na przewóz zarówno elementów wielkogabarytowych, jak i ładunków drobnicowych, dlatego ma uniwersalne zastosowanie. Ponadto różne typy kontenerów umożliwia nawet przewożenie towarów o specjalnych wymaganiach (np. kontenery chłodnicze świetnie nadają się do przewozu produktów, które muszą być przechowywane w określonej temperaturze). Z tego powodu transport kontenerowy stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić.

Interesują Cię informacje związane z transportem kontenerów i szeroko pojętą branżą transportową? Sprawdź również pozostałe artykuły na naszym blogu!

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej