Wpis blogowy

Transport intermodalny – czym jest i jak działa?

firma transportowa

19 sierpnia, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Transport intermodalny (kombinowany) – e-tollgps.pl
Czym jest transport intermodalny? Jak działa i jak się go wykorzystuje? Jakie są największe zalety przewozów intermodalnych? Sprawdź!

Jednym z ważnych czynników sprawnej i optymalnej pod względem kosztów realizacji zadania transportowego jest odpowiedni wybór środka transportu. Nie zawsze jednak pokonanie całej trasy tym samym środkiem ma największy sens. Wówczas stosuje się transport intermodalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i w jaki sposób się go realizuje.

Czym jest transport intermodalny?

Na czym polega transport intermodalny? W uproszczeniu chodzi o przewóz ładunku z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, ale w jednej jednostce ładunkowej (np. kontener, nadwozie wymienne) bez przeładunku samych towarów. Oznacza to, że na całej trasie od nadawcy do odbiorcy są wykorzystane co najmniej 2 typy środków transportu. Realizowana jest jednak tylko jedna, wspólna umowa o przewóz, a nad całością czuwa jeden wykonawca. Najczęściej w ramach przewozów kombinowanych wykorzystuje się transport morski, kolejowy lub żeglugę śródlądową w połączeniu z transportem drogowym używanym jedynie w końcowej fazie.

Transport multimodalny a intermodalny

Transport intermodalny jest znany również jako transport kombinowany. Nieco inaczej rozumie się natomiast transport multimodalny. Definicja mówi, że jest to proces, w którym korzysta się z różnych gałęzi transportu. Nie ma jednak wymagań odnośnie do korzystania z tej samej jednostki ładunkowej na całej trasie. Dlatego można też powiedzieć, że transport intermodalny to transport multimodalny, ale rozumiany w nieco węższym zakresie.

Rodzaje transportu intermodalnego

Intermodalność jest stosowana na różne sposoby. Można wyróżnić kilka rodzajów tej metody transportu. Dzieli się ją m.in. ze względu na zasięg. Pod tym względem można wyróżnić transport intermodalny:

 • krajowy,
 • międzynarodowy,
 • kontynentalny,
 • międzykontynentalny.

Można też podzielić przewozy w zależności od tego, jakim środkiem transportu ładunek pokonuje najdłuższą trasę. Co więcej, mówi się o transporcie intermodalnym pośrednim i bezpośrednim w zależności od tego, czy w procesie są wykorzystywani podwykonawcy.

Może Cię również zainteresować: Transport nienormatywny – co wchodzi w koszty i jak go zorganizować?

Transport kombinowany – zalety

Po co tak właściwie stosuje się transport kombinowany i jakie są jego zalety? Powodem jego wykorzystania są przede wszystkim korzyści dla przedsiębiorców. Dotyczą one czterech głównych obszarów: szybkości, bezpieczeństwa, możliwości i kosztów.

 • Dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu bez tracenia czasu na przeładunek można znacznie szybciej dostarczyć towar z punktu A do punktu B. Właśnie dlatego przewozy intermodalne są wybierane zawsze wtedy, gdy liczy się czas dostawy.
 • Transport intermodalny to również dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa ładunków. Dzięki temu, że podczas całej trasy wykorzystywana jest ta sama jednostka ładunkowa i nie stosuje się przeładunku, ryzyko uszkodzenia czy zgubienia towarów jest zredukowane do minimum. Dzięki temu można je również łatwiej kontrolować.
 • Intermodalność daje też znacznie więcej możliwości realizacji skutecznego, sprawnego przewozu. Swobodny wybór wariantów przewozowych pozwala optymalizować trasy i cały proces przewozowy. Dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu można też dotrzeć w zasadzie do każdego miejsca, nie przedłużając niepotrzebnie procesu transportowego.
 • Przewozy intermodalne pomagają też ograniczać koszty. Dobór środków transportu często jest wykonywany właśnie z myślą o ich optymalizacji.

Wszystko to sprawia, że na transporcie kombinowanym zyskują zarówno klienci, którzy otrzymują przystępną cenowo, sprawnie zrealizowaną usługę, jak i przewoźnicy, którzy mogą maksymalizować zyski, poszerzać zasięg działania i z łatwością dbać o zadowolenie klientów.

Przewozy intermodalne – e-tollgps.pl
Przewozy intermodalne pozwalają dostarczać towary sprawnie, szybko i bezpiecznie. Niejednokrotnie różne środki transportu wykorzystuje się też w celu optymalizacji kosztów.

Transport intermodalny w Polsce

Coraz więcej polskich firm dostrzega zalety transportu intermodalnego i z powodzeniem go stosuje. Istnieją firmy spedycyjne, które oferują kompleksowe usługi przewozowe z wykorzystaniem różnych środków transportu. Zapotrzebowanie na tego typu usługi ciągle rośnie, ponieważ podmiotom zlecającym transport zależy na jego sprawnym przebiegu, bezpieczeństwie i przystępnych cenach.

Sprawdź także: 5 sprawdzonych sposobów na optymalizację kosztów w firmie transportowej

Oczywiście sprawny transport kombinowany wymaga odpowiedniej infrastruktury. W Polsce sieć kolejowa obejmuje ok. 20 tys. km szlaków i jest intensywnie wykorzystywana do przewozu towarów. Sprawnie działa również transport morski i śródlądowy. Nieustające inwestycje w sieć drogową również poprawiają infrastrukturę transportu intermodalnego. Jest to gałąź, która z całą pewnością będzie się rozwijać. Wolumen przewożonych ładunków na pewno nadal będzie się zwiększać. Transport intermodalny pomoże natomiast zapewnić ich bezpieczny transport z uwzględnieniem coraz bardziej wyśrubowanych norm ochrony środowiska.

Chcesz dowiedzieć się więcej o branży transportowej? Sprawdź pozostałe treści na naszym blogu – znajdziesz tam wiele cennych informacji dla przewoźników, ich klientów i nie tylko!

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej