Wpis blogowy

Dlaczego trzeba założyć GPS do auta ciężarowego?

Warto wiedzieć

9 kwietnia, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

GPS to nawigacja, która pomaga dotrzeć w konkretne miejsce i nie zgubić się na trasie. Jednak dziś ma coraz więcej zastosowań – dane lokalizacyjne pozwalają odnaleźć osoby zaginione czy poszukiwane, a przewoźnicy mogą mieć pod kontrolą swoich pracowników. 

Teraz dodatkowo GPS znalazł zastosowanie w nowym rozwiązaniu usprawniającym pobór opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg – e-TOLL. Teraz każdy samochód ciężarowy będzie musiał zostać wyposażony w moduł GPS.

Po co GPS dla e-TOLL?

Aplikacja e-TOLL będzie umożliwiała łatwe dokonywanie płatności za przejazd płatną autostradą lub drogą krajową. W systemie e-TOLL aplikacja będzie pobierała i gromadziła dane geolokalizacyjne w celu naliczenia odpowiednich kwot do zapłaty. Te dane będą pozyskiwane z zainstalowanego w pojeździe modułu GPS lub innego urządzenia lokalizacyjnego typu OBU.  

Dzięki tej możliwości przewoźnicy i zwykli kierowcy unikną dużych kosztów związanych z montażem w pojeździe dedykowanych urządzeń pokładowych, które służyły dotąd tylko i wyłącznie do poboru opłaty. Nowy system zostanie uruchomiony w połowie maja, a od lipca będzie już funkcjonował tylko e-TOLL. Na razie nowe rozwiązanie będzie dotyczyło tylko ciężarówek o masie 3,5 tony i więcej. 

Sprawdź także: GPS do ciężarówki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

GPS a SENT

Kolejnym powodem, dla którego warto zamontować w pojeździe GPS jest system SENT, z którego muszą korzystać wszyscy przewoźnicy. Umożliwia on monitorowanie przewozu i obrotu towarami. Przewoźnicy mają dzięki temu pod kontrolą swoich kierowców i przewożone przez nich towary, co pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu, a nawet zaoszczędzić pieniądze. Moduł SENT będzie również dostępny w aplikacji e-TOLL, dzięki czemu nie będzie trzeba osobno wdrażać jednego i drugiego rozwiązania do nowych pojazdów we flocie. 

Kary za brak danych i opłat

Należy pamiętać, że w przypadku nowego systemu e-TOLL, za brak lub błędne dane oraz nieuiszczenie opłat za przejazdy będą groziły surowe kary. Mogą one wynieść nawet 1500 złotych. Dlatego warto odpowiednio się przygotować na zmiany i zainstalować nawigację GPS w swoim pojeździe, by nie martwić się późniejszymi, ewentualnymi kłopotami. Ustanowienie kar wynika z obaw przed możliwymi nadużyciami, zwłaszcza w przypadku możliwości kupowania biletów przejazdowych na stacjach benzynowych, która ma zostać wprowadzona w późniejszym czasie. 

Bezpieczeństwo danych z GPS

E-TOLL aplikacja i konieczność montowania GPS w samochodach wywołuje sporo obaw związanych z  bezpieczeństwem danych, zarówno osobowych podawanych w aplikacji, jak i tych lokalizacyjnych, gromadzonych przez GPS. Administratorem wszystkich danych w systemie e-TOLL jest szef Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystkie gromadzone dane będą przetwarzane wyłącznie w celach naliczania opłat za przejazdy płatnymi drogami. Modyfikacja danych oraz usuwanie tych już niepotrzebnych będzie odbywało się nie rzadziej niż co trzy miesiące. Nie będą gromadzone i przechowywane dane dotyczące przejazdów drogami, które nie są płatne. 

Przeczytaj więcej: Aplikacja e-TOLL – skąd pobrać, jak się zarejestrować i korzystać

Nowy system e-TOLL jest więc bezpieczny i nie należy się obawiać stałego monitorowania GPS. Ma to służyć tylko i wyłącznie prawidłowemu naliczaniu opłat za przejazdy. Stawki e-TOLL są zróżnicowane i konieczne jest monitorowanie przejazdów oraz dane pojazdu, by naliczyć odpowiednie. Stawki e-TOLL zależą bowiem od rodzaju płatnych dróg czy masy pojazdów. Dzięki GPS przewoźnicy i kierowcy nie będą musieli martwić się o to, że zapłacą za dużo. Zapłacą bowiem tyle, ile powinni. 

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej