Wpis blogowy

Drogi płatne e-TOLL – co się zmienia w 1. kwartale 2023 roku

płatne odcinki dróg

31 stycznia, 2023

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Drogi płatne e-toll – etollgps.pl

Niektórzy kierowcy wciąż jeszcze nie oswoili się z nowym elektronicznym systemem opłat drogowych, a rząd już szykuje w nim pierwsze poważne zmiany. Okazuje się, że drogi płatne e-TOLL już lada dzień mogą zostać uzupełnione o nowe odcinki. Co więcej, zmianie ulegnie opłata e-TOLL – i to już w I kwartale 2023 roku. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy.

Drogi płatne e-TOLL – zmiany w stawkach

Z całą pewnością od 2023 roku zmieni się wysokość opłaty e-TOLL pobieranej od użytkowników pojazdów powyżej 3,5 t oraz autobusów za przejazdy drogami krajowymi, ekspresowymi oraz autostradami. Można było się tego spodziewać – stawki są co roku waloryzowane w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów, podawany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Niestety w 2022 roku wskaźnik ten był rekordowy – wyniósł aż 13,3 proc. W związku z tym właśnie o tyle wzrośnie opłata e-TOLL już od I kwartału 2023 roku. Droższe drogi płatne e-TOLL to większe obciążenie dla firm transportowych, które i tak już muszą liczyć się z wyższymi kosztami operacyjnymi, m.in. ze względu na ceny paliw.

Sprawdź też: Aplikacja e-TOLL – skąd pobrać, jak się zarejestrować i korzystać

Opłata e-TOLL – kogo dotyczą zmiany w stawkach?

Wyższa opłata e-TOLL będzie dotyczyć tylko kierowców tzw. pojazdów ciężkich – powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Kierowcy „osobówek” będą mogli przemierzać płatne drogi e-TOLL za te same ceny co dotychczas. Wyższe koszty przejazdów najprawdopodobniej zostaną jednak przeniesione na konsumentów – początkowo w postaci wyższych cen biletów na przejazdy i usług transportowych (w tym przesyłek kurierskich), a następnie również rozmaitych towarów.

Warto przypomnieć, że w przypadku pojazdów ciężkich mapa dróg płatnych e-TOLL jest znacznie bardziej rozbudowana. Kierowcy samochodów osobowych do 3,5 t oraz motocykli muszą korzystać z elektronicznego systemu opłat tylko na dwóch odcinkach autostrad A2 i A4. Użytkownicy pojazdów (lub zespołów pojazdów) powyżej 3,5 t muszą jednak płacić za przejazdy państwowymi autostradami, drogami ekspresowymi i drogami krajowymi niższych kategorii.

Można stosunkowo łatwo sprawdzić podlegające systemowi e-TOLL drogi płatne – mapa wszystkich odcinków dostępna jest na stronie etoll.gov.pl. Można na niej skorzystać również z kalkulatora trasy.

e-TOLL ciężarowe – zmiany w systemie od 2023 roku – etollgps.pl
Zmiany w systemie e-TOLL planowane na 2023 rok dotyczą przede wszystkim samochodów ciężarowych. Opłata e-TOLL wzrośnie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od masy.

E-TOLL dla aut ciężarowych – jak kształtują się nowe stawki opłat?

Nadchodzące podwyżki w zakresie opłat e-TOLL w teorii można uznać za symboliczne – stawki wzrosną bowiem zaledwie o kilka groszy. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu koszty szybko się sumują przy pokonywaniu długich tras.

Stawki nie będą jednakowe dla wszystkich. Wysokość opłaty e-TOLL zależy bowiem od:

 • DMC (dopuszczalnej masy całkowitej) pojazdu,
 • klasy emisji spalin,
 • kategorii drogi.

Pojazdy podzielone są na dwie kategorie wagowe – od 3,5 t do 12 t (do tej kategorii zaliczane są też wszystkie autobusy) oraz powyżej 12 t. Warto przy tym zaznaczyć, że użytkownicy starszych pojazdów (EURO 2), które nie spełniają najnowszych norm emisji spalin, zapłacą dwukrotnie więcej od właścicieli pojazdów zgodnych ze standardem EURO 5.

W 2023 roku najniższa stawka za przejechany kilometr na państwowych autostradach i drogach ekspresowych (drogach klasy A i S) wyniesie 24 grosze, a najwyższa – 64 grosze. Dla dróg krajowych klasy GP i G stawki na 2023 rok mieszczą się natomiast w przedziale od 20 do 50 groszy.

Drogi płatne e-TOLL – rozszerzenie listy odcinków

Użytkownicy pojazdów powyżej 3,5 t powinni mieć się na baczności również z innych powodów. Rząd przygotowuje bowiem poszerzenie listy dróg płatnych e-TOLL. Już w I kwartale 2023 roku ma się ona powiększyć o wszystkie odcinki oddane do użytku pomiędzy 2017 a 2022 rokiem – to ok. 1600 km autostrad i dróg ekspresowych.

Nie ma jeszcze oficjalnych komunikatów na ten temat, ale wszystkie objęte systemem e-TOLL drogi płatne są wyszczególnione na stronie internetowej etoll.gov.pl. Dostępne są również mapa oraz kalkulator tras pozwalający obliczyć opłatę za przejechanie wskazanego odcinka.

Drogi objęte e-TOLL – jak dokonywać opłat?

Wprowadzenie elektronicznego systemu opłat drogowych pozwala na łatwe rozszerzanie listy płatnych odcinków. Kierowcy korzystający z aplikacji e-TOLL powinni więc przed każdą trasą upewnić się, w których miejscach winni z niej skorzystać. Łatwiejszym sposobem na uiszczanie opłat e-TOLL jest korzystanie z systemu GPS zamontowanego w pojeździe – np. urządzenia typu OBU. Dzięki temu niezbędne dane są przesyłane automatycznie, co pozwala na prawidłowe naliczanie opłat.

Chcesz zamontować takie urządzenie w swoim pojeździe i w prosty sposób rozliczać się za przejazdy po płatnych odcinkach dróg? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenie.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej