Wpis blogowy

E-TOLL – GPS alternatywą dla aplikacji

e-TOLL

16 kwietnia, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Za chwilę viaTOLL przestanie istnieć, a jego miejsce zajmie nowy system e-TOLL od KAS.   Jest to aplikacja na smartfon, w której użytkownik posiada konto, na którym ma dostęp do wszystkich danych i może uiszczać opłaty. 

Jednak pomyślano również o osobach, które na co dzień nie korzystają ze smartfonów. Będą dostępne również inne możliwości gromadzenia danych lokalizacyjnych i poboru opłat, kompatybilne z nowym systemem

Wybór dla klientów

System e-TOLL daje możliwość uiszczania opłat za przejazdy płatnymi drogami w formie elektronicznej. Podstawowym sposobem poboru opłat jest e-TOLL aplikacja. Jednak wiadomo, że nie każdy musi korzystać ze smartfona, więc przygotowano również inne możliwości równie prostego monitorowania przejazdów i pobierania odpowiednich opłat. 

Jakie istnieją rozwiązania poza aplikacją e-TOLL? 

Urządzenie pokładowe OBU

Pierwszy sposób, to specjalne, dedykowane urządzenia pokładowe OBU. Zostaną uruchomione specjalne punkty e-TOLL do obsługi klienta, w których będzie można takie urządzenia zakupić. Ewentualnie będzie można je nabyć także w jednym z punktów dystrybucji któregoś z operatorów OBU.

Przeczytaj również: Urządzenia do poboru opłat drogowych e-TOLL – OBU czy GPS?

Bilet przejazdowy 

Inną możliwością jest również tak zwany bilet przejazdowy, który będzie można kupić na każdej stacji benzynowej. Ta opcja spodoba się osobom, które mają obawy związane z koniecznością podawania wielu, również wrażliwych, danych osobowych w aplikacji. Podczas zakupu takich biletów nie trzeba będzie również okazywać danych lokalizacyjnych. Istnieją obawy o pole do nadużyć, jednak kary, które mają grozić za brak opłat lub błędne dane mają zniechęcić do oszukiwania. 

GPS połączony z aplikacją e-TOLL

Jedną z najważniejszych alternatyw dla rządowej aplikacji e-TOLL jest ZSL, czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny. Jest to nic innego, jak moduł GPS fizycznie zainstalowany w pojeździe i kompatybilny z aplikacją mobilną lub Internetowym Kontem Klienta (IKK). W przypadku braku urządzenia GPS w pojeździe, trzeba je zainstalować. Natomiast jeśli posiada się w samochodzie urządzenie lokalizacyjne, należy sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z nowym systemem poboru opłat. W celu monitorowania stanu konta, należy powiązać takie urządzenie z aplikacją mobilną lub IKK. 

Jeśli ktoś nie korzysta ze smartfona, może powiązać urządzenie z IKK, na które da się zalogować na każdym urządzeniu – również na laptopie. Właśnie coś takiego oferujemy naszym klientom. Fizycznie montujemy w pojeździe urządzenie GPS, które będzie kompatybilne z systemem e-TOLL. Klienci zaś otrzymają dostęp do wszystkich danych w IKK lub aplikacji, z którą zostanie połączone nasze urządzenie. 

Nowy system już w maju

System e-TOLL zacznie obowiązywać już w maju. To i tak później niż było to planowane. Już teraz jednak warto zacząć o tym myśleć i przygotowywać się na zmiany. Przewoźnicy w tej chwili powinni myśleć o zakupie nowych urządzeń lokalizacyjnych do pojazdów oraz zakładaniu kont IKK. W tym momencie można już testować rejestrowanie pojazdów w nowym systemie. 

Początkowo nowy system poboru opłat będzie dotyczył tylko samochodów ciężarowych i autobusów o masie większej niż 3,5 tony. Właściciele takich pojazdów, a szczególnie firmy przewozowe już powinny zastanawiać się nad wyborem sposobu rejestrowania danych lokalizacyjnych pojazdów i rozważyć skorzystanie z modułu GPS. Sama aplikacja e-TOLL to może być za mało – wystarczy, że telefon się rozładuje i już może nastąpić znaczna komplikacja, bo nie namierzy określonego przejazdu, za który trzeba zapłacić. Odrębne urządzenie należy więc uznać za dogodny wybór. 

“Uwaga! Zakup OBU lub ZSL można odliczyć od dochodu

29 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z 20 maja br. – o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL. Oznacza to, że koszty nabycia (w tym również leasingu) urządzeń e-TOLL można odliczać od dochodu. Zgodnie z nowymi regulacjami odliczeniu podlegają też koszty utrzymania tych urządzeń, czyli np. koszty abonamentu.

Wysokość odliczenia jest uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL, a maksymalna kwota ulgi na jeden pojazd podatnika, który dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie, wynosi 500 zł netto


Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej