Wpis blogowy

Ekologiczny transport – jak przewozić towary w zgodzie z naturą

ekologiczny transport

20 marca, 2023

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Ekologiczny transport – e-tollgps.pl

W obliczu postępujących zmian klimatycznych branża transportowa znajduje się pod lupą. To bowiem właśnie transport odpowiada aż za 1/3 światowej emisji dwutlenku węgla powstającej w wyniku działalności człowieka. Ponadto pojazdy spalinowe przyczyniają się do powstawania smogu, który powoduje coraz więcej problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jak można zadbać o bardziej ekologiczny transport już dziś!

Ekologiczny transport drogowy – rozwiązania

Potrzeby transportowe świata nie maleją. Wręcz przeciwnie – po pandemii ponownie zwiększyła się mobilność ludności, a zapotrzebowanie na dostawy towarów jest większe niż kiedykolwiek, m.in. za sprawą rozwoju branży e-commerce. Znaczną część przewozów realizuje się drogą lądową, a w szczególności transportem kołowym, który niestety odpowiada za znaczną emisję gazów cieplarnianych. Już dziś istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym możliwy jest bardziej ekologiczny transport drogowy. Jakie?

Ekologia w transporcie – ograniczenie zużycia paliw

Idea ekologii w transporcie może być osiągnięta między innymi dzięki redukcji zużycia paliwa. Przyszłością transportu ekologicznego są pojazdy, które mogą się poruszać bez udziału paliw bazujących na ropie naftowej lub też znacznie ograniczyć jej zużycie.

 • Pojazdy elektryczne są uznawane za zeroemisyjne. Elektryczne samochody osobowe stają się coraz popularniejsze, ale ich wykorzystanie w transporcie prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie powszechne. Istnieją już co prawda prototypy ciężarówek elektrycznych o dobrych parametrach i dużych zasięgach, ale na razie we wdrożeniu tej technologii przeszkadzają m.in. wysokie koszty oraz niewystarczająca infrastruktura.
 • Jeszcze bardziej obiecujące są pojazdy wodorowe, choć prace nad nimi dopiero trwają. Wodór może być stosowany jako paliwo alternatywne lub też służyć do wytwarzania energii elektrycznej, która zasili pojazdy na prąd. Jest to prawdopodobnie przyszłość ekologicznego transportu, choć na razie wodór jest mało efektywny. Do wykorzystania pełni możliwości technologii potrzebne są też stacje obsługujące ten rodzaj paliwa.
 • Ułatwić rozpowszechnienie ekologii w transporcie mogą także biopaliwa produkowane z tzw. biomasy, czyli odpadów roślinnych. Benzyna z dodatkiem biopaliwa emituje mniej spalin i jest tańsza, choć nie wszystkie silniki ją tolerują.

Aby realizować bardziej ekologiczny transport, nie trzeba jednak całkowicie zmieniać wykorzystywanej technologii. Skuteczna w ograniczeniu emisji może być wymiana floty na nowocześniejsze modele pojazdów spalinowych. Dzięki udoskonalonym konstrukcjom napędów są one znacznie bardziej wydajne, co skutkuje niższym spalaniem (a więc również ograniczeniem kosztów przedsiębiorcy) i niższym poziomem emisji.

Ekologia a transport – pojazdy elektryczne – e-tollgps.pl
Pojazdy elektryczne stanowią obecnie najpopularniejszą alternatywę dla pojazdów spalinowych, ale nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. W przyszłości zapewne popularne staną się pojazdy napędzane wodorem, a obecnie pomocna może być wymiana floty na nowocześniejszą – o niższym spalaniu i mniejszej emisyjności.

Ekologia a transport – rozwiązania logistyczne

O ekologię w transporcie można też zadbać na poziomie logistycznym. Dzięki odpowiedniej optymalizacji tras oraz wykorzystywanych środków transportu możliwe jest zmniejszenie jego szkodliwości dla środowiska, a także zużywanych zasobów.

Jednym z prostszych rozwiązań jest optymalizacja sieci dostaw. Często wystarczy przeanalizować realizowane trasy, by dostrzec obszary, które mogą zostać udoskonalone. Optymalizacja zwykle prowadzi do zredukowania liczby przewozów i zmniejszenia ich długości. Sprawia to, że transport jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale również efektywniejszy.

Nie mniej istotny jest styl jazdy kierowcy. Tzw. ecodriving (czyli ekonomiczna jazda) może się przyczynić do znacznych oszczędności w zakresie zużycia paliwa. W efekcie koszty operacyjne firmy transportowej maleją, podobnie jak jej wpływ na środowisko. W niektórych przypadkach przeszkolenie kierowców w zakresie ecodrivingu i uczulenie ich na przestrzeganie związanych z nim zasad pomaga zredukować zużycie paliwa nawet o 40%. W monitorowaniu stylu jazdy oraz optymalizacji tras przewozu zdecydowanie pomaga monitoring GPS. Warto więc wyposażyć się w urządzenie OBU, które pomoże również rozliczać przejazdy e-TOLL i SENT, kontrolować czas pracy kierowców czy pilnować dat przeglądów.

Może Cię również zainteresować: System SENT – regulacje prawne, lista towarów

Ekologiczne rozwiązania w transporcie – postaw na intermodalność

Innym sposobem na uczynienie transportu bardziej przyjaznym dla środowiska jest wdrożenie przewozów intermodalnych. Zakładają one wykorzystanie różnych środków transportu w celu maksymalizowania efektywności i minimalizowania kosztów oraz emisji. Ekologiczny transport intermodalny może np. zakładać wykorzystanie kolei w celu dostarczenia towarów do centrów logistycznych. Dzięki temu dopiero ostatni odcinek trasy jest realizowany przy użyciu pojazdów kołowych.

Transport ekologiczny – znaczenie opakowań

Prawdziwy transport ekologiczny zwraca uwagę również na opakowania towarów. Powinny one być dobierane z myślą nie tylko o należytym zabezpieczeniu ładunków, ale również o ich znaczeniu dla środowiska. Ekologia w transporcie to m.in. wykorzystanie papieru, tektury i innych materiałów, które są biodegradowalne lub łatwe do przetworzenia. Należy w miarę możliwości rezygnować z tworzyw sztucznych, których rozkład jest długotrwały. Nie bez znaczenia są też wielkość czy konstrukcja opakowań. Możliwie małe i płaskie umożliwiają jednoczesne przewiezienie większej ilości towarów, a tym samym wpływają na emisyjność.

W najbliższych latach ekologiczny transport z całą pewnością będzie zyskiwał na znaczeniu. Dlatego warto już dziś zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami i przynajmniej zastanowić się nad ich wdrożeniem. Chcesz poczytać więcej o rozmaitych zagadnieniach transportowych? Zapraszamy na nasz blog!

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej