firma przewozowa
23 lutego, 2023
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
Zarobkowy przewóz osób bez licencji jest niezgodny z przepisami. Jeśli chcesz prowadzić działalność polegającą na transportowaniu pasażerów, powinieneś uzyskać odpowiednie uprawnienia. Aby to zrobić, musisz spełnić kilka warunków. Sprawdź, jak zdobyć licencję przewoźnika krajowego lub międzynarodowego i ile to kosztuje.
Do uzyskania licencji są zobowiązani przedsiębiorcy, którzy planują prowadzić działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu odpłatnych przejazdów. To oznacza, że licencja przewoźnika krajowego nie jest Ci potrzebna, jeśli prowadzisz transport osobowy bezpłatnie – na przykład przewozisz pracowników do zakładu pracy.
Jeśli zamierzasz uzyskać licencję na przewóz osób busem, musisz spełnić określone wymagania. O takie uprawnienia mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, którzy mają dobrą reputację. Co to oznacza w praktyce?
Licencję przewoźnika krajowego otrzyma osoba, która:
Ponadto kandydat powinien uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych oraz wykazać, że jego sytuacja finansowa pozwala mu na podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
Do uzyskania licencji na transport niezbędny jest też tytuł prawny do dysponowania pojazdem przeznaczonym do przewozu pasażerów. Bus, samochód osobowy lub autokar musi spełniać wszelkie wymagania techniczne określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Aby otrzymać licencję przewoźnika krajowego, należy złożyć wymagane dokumenty w lokalnym urzędzie (na przykład starostwie powiatowym).
Musisz przedstawić:
Jeśli planujesz zatrudniać kierowców, trzeba także złożyć oświadczenie o takim zamiarze.
Koszt uzyskania licencji przewoźnika krajowego jest uzależniony od okresu jej obowiązywania. W zależności od tego, na jak długo otrzymasz uprawnienia, musisz przygotować się na następujący wydatek:
Przeczytaj również: Jak założyć firmę transportową oferującą przewóz osób?
Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą polegającą na przewozie rzeczy lub osób wykonuje go samochodem osobowym, busem czy autokarem. Licencja zawsze jest obowiązkowa.
Jeśli natomiast transport osób wynika z prowadzenia innej działalności, na przykład transportujesz swoich pracowników do miejsca wykonywania obowiązków zawodowych, nie musisz mieć licencji przewoźnika krajowego. Jest tak jednak tylko wówczas, gdy:
Warto wspomnieć, że z obowiązku uzyskania uprawnień są zwolnione jednostki ratownictwa medycznego i sanitarnego, bez względu na parametry pojazdu.
Jeśli chcesz zarabiać, przewożąc pasażerów nie tylko w kraju, ale również na terytorium Unii Europejskiej, musisz ubiegać się o licencję przewoźnika międzynarodowego. Jest to tak zwana licencja wspólnotowa.
Warunkiem jej otrzymania jest wcześniejsze uzyskanie licencji krajowej. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego znajdziesz wzory dokumentów, które będą Ci potrzebne do ubiegania się o jej wydanie.
Są to:
Po uzyskaniu niezbędnych licencji warto zadbać o inne aspekty istotne przy prowadzeniu firmy transportowej oferującej przewóz osób czy mienia, jak zarządzanie pracownikami i czasem pracy, optymalizacja kosztów czy planowanie tras.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakładania i prowadzenia firmy transportowej? Przydatną wiedzę znajdziesz na naszym blogu. Sprawdź!
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).