Wpis blogowy

Lokalizator GPS do samochodu – gdzie i jak go zamontować?

lokalizator GPS

11 marca, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Koncepcja lokalizatora GPS. Widok z lotu ptaka na samochody poruszające się po autostradzie ze wskaźnikami podkreślającymi każdy pojazd - e-tollgps.pl

Lokalizator GPS (GPS tracker) to wygodny sposób monitorowania pozycji pojazdu, a wraz z odpowiednim oprogramowaniem również szerokie możliwości zarządzania flotą. Nic więc dziwnego, że obecnie większość firm transportowych, a także innych udostępniających pracownikom samochody służbowe, interesuje się tego typu rozwiązaniami. Dowiedz się, gdzie montuje się GPS w aucie i jak to zrobić.

Po co montować tracker GPS?

Po co stosować tracker GPS? Powodów jest naprawdę wiele. To rozwiązanie stworzone z myślą o przedsiębiorstwach i instytucjach, służące do efektywniejszego zarządzania flotami pojazdów. Montaż GPS w samochodzie umożliwia przede wszystkim:

 • stałe monitorowanie jego pozycji – co ułatwia zarządzanie flotą i komunikację z kierowcą;
 • ochronę przed kradzieżą – możliwość szybkiego odnalezienia pojazdu po kradzieży, a także wszczęcia alarmu, np. w przypadku wykrycia opuszczenia określonej strefy czy wsadzenia samochodu na lawetę;
 • analizę przebytych tras i zapisanych danych pojazdów – a tym samym lepsze planowanie pracy w przyszłości;
 • monitoring czasu pracy kierowców – w tym zdalne odczytywanie danych z tachografów i kart kierowcy;
 • analizę stylu jazdy kierowców – co pozwala na obniżenie zużycia paliwa dzięki jego optymalizacji;
 • ochronę przed kradzieżą paliwa z baku – system może wysyłać ostrzeżenia przy jego nagłym ubytku;
 • zwiększenie bezpieczeństwa kierowców – poprzez wyświetlanie danych o prędkości, stylu jazdy i zachowaniach za kierownicą;
 • lepsze monitorowanie stanu technicznego pojazdów – dzięki łatwej kontroli przeglądów i wizyt u mechanika.

Systemy tego typu umożliwiają dostosowanie używanych funkcji do indywidualnych potrzeb i są niezwykle pomocne w zarządzaniu flotą. To dlatego znajdują zastosowanie w tak wielu organizacjach. Korzystają z nich również osoby prywatne chcące np. chronić swoje mienie przed kradzieżą. Firmy dzięki trackerom GPS mogą liczyć również na korzyści z tytułu redukcji kosztów, lepszej kontroli pracowników czy uniknięcia kar związanych z niedotrzymaniem pewnych obowiązków. Tego typu systemy pomagają ponadto zwiększać efektywność i oszczędzać czas.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat w kontekście zarządzania flotą samochodów ciężarowych? Sprawdź ten artykuł: GPS do ciężarówki – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Widok kierowcy z pierwszej osoby prowadzącego samochód porą wieczorową na autostradzie - e-tollgps.pl
Montaż GPS w samochodzie nie jest trudny ani drogi, a daje wiele korzyści. Pozwala między innymi lepiej nadzorować pracowników, dbać o ich bezpieczeństwo oraz redukować koszty utrzymania pojazdów.

Gdzie można zamontować GPS tracker?

Montaż lokalizatora GPS w samochodzie osobowym to zdecydowanie nie jedyna możliwość. GPS trackery montuje się też w:

 • pojazdach dostawczych,
 • pojazdach ciężarowych,
 • pojazdach przemysłowych lub rolniczych,
 • maszynach budowlanych,
 • wagonach kolejowych,
 • łodziach i sprzęcie pływającym.

Tak naprawdę systemy monitoringu GPS nadają się do stosowania w każdym pojeździe. Dlatego stosują je firmy transportowe, spedycyjne, kurierskie i pocztowe, dostawcze, oferujące indywidualny lub zbiorowy przewóz osób, budowlane, usługowe, a także wypożyczalnie pojazdów i sprzętu, gospodarstwa, firmy zatrudniające przedstawicieli handlowych i wszystkie inne, które udostępniają pracownikom służbowe pojazdy.

Gdzie montuje się GPS w aucie? To zależy od rodzaju pojazdu, a także typu i budowy urządzenia. Zwykle nie jest to jednak skomplikowane – montaż można przeprowadzić samodzielnie. Aby tracker GPS umożliwiał korzystanie z wszystkich jego funkcji, musi być podłączony do magistrali CAN lub gniazda diagnostycznego OBD II. Można go również podłączyć do tachografu lub osobnych czujników. Wszystko to będzie wpływać na miejsce i sposób montażu.

Jak podłączyć lokalizator GPS w samochodzie?

Teoretycznie montaż GPS w samochodzie jest możliwy w dowolnym miejscu. Ważne jednak, aby wybrana lokalizacja umożliwiała niezbyt skomplikowane podłączenie do wymienionych wyżej systemów. Powinna również być dobrana tak, aby urządzenie nie przeszkadzało kierowcy, a jednocześnie było przynajmniej w podstawowym stopniu chronione przed uszkodzeniem. Dla wielu osób znaczenie ma również jego ukrycie. Widoczny tracker GPS nie zawsze jest dobrym pomysłem. Tak jest np. w przypadku próby kradzieży – złodzieje mogą go po prostu wymontować i wyrzucić. Wówczas funkcje namierzania pojazdu stają się bezużyteczne. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że pracodawca nie może ukrywać faktu stosowania monitoringu GPS przed swoimi podwładnymi – pracownik musi zostać oficjalnie poinformowany o jego montażu w pojeździe!

Jak podłączyć lokalizator GPS w samochodzie? Należy znaleźć gniazdo OBD II (w samochodach osobowych), podłączenie do magistrali CAN ( w samochodach ciężarowych) lub ewentualnie ich odpowiedniki w innych pojazdach. Najprostszym sposobem na ich zlokalizowanie jest zajrzenie do instrukcji obsługi pojazdu. Następnie wystarczy podłączyć tracker GPS. Również podłączenie do tachografu czy innych systemów jest bardzo proste – wystarczy kierować się instrukcją producenta. Cały proces nie zajmuje wiele czasu, a z urządzenia można zacząć korzystać praktycznie od razu. Konieczne jest jedynie założenie konta w systemie, który umożliwia jego obsługę.

Samodzielna instalacja GPS w samochodzie nie powinna sprawić nikomu problemu, ale istnieje również możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy. Jeśli nie masz na to czasu lub po prostu wolisz zaufać fachowcowi, wystarczy zgłosić taką chęć przy zamawianiu urządzenia. Usługa jest dostępna na terenie całego kraju i kosztuje 99 złotych.

Czytaj również: GPS w aucie firmowym – regulacje prawne i korzyści

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej