e-TOLL terminy
29 czerwca, 2021
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
Kilkakrotnie przekładane wdrożenie nowego systemu poboru opłat za drogi wreszcie staje się faktem. e-TOLL będzie bazować wyłącznie na danych geolokalizacyjnych (GPS), dzięki czemu będzie możliwe zlikwidowanie bramek na autostradach i usprawnienie ruchu. Kierowcy muszą się jednak przygotować na pewne zmiany. Sprawdź, jak będzie działał elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami i kto będzie musiał z niego korzystać.
Nowy system poboru opłat otrzymał nazwę e-TOLL. Został skonstruowany w oparciu o dane GPS i w celu usprawnienia obsługi opłat przejazdowych. Dużym atutem tego rozwiązania będzie możliwość całkowicie zdalnego i samodzielnego wykonywania wszystkich operacji takich jak:
Dzięki temu wizyty w punktach obsługi nie będą konieczne. Obsługa będzie możliwa za pomocą Internetowego Konta Klienta (IKK) lub też połączonej z nim darmowej aplikacji mobilnej dostępnej w Google Play Store i AppStore.
Nowy system poboru opłat na autostradach i innych płatnych odcinkach dróg będzie działać automatycznie, podobnie jak dzisiejszy system viaTOLL. Nie będzie jednak wykorzystywać danych radiowych, a geolokalizację (GPS). Dzięki temu bramownica viaTOLL będzie niepotrzebna do zarejestrowania przejazdu i poboru opłaty, a w pojazdach nie trzeba będzie montować specjalnych nadajników viaBOX.
Elektroniczny system poboru opłat e-TOLL – dla kogo?
Kogo dotyczy nowy elektroniczny system poboru opłat? Wszystkich kierowców, którzy poruszają się płatnymi odcinkami dróg.
W pierwszej kolejności do założenia kont e-TOLL i przejścia na nową metodę będą zobowiązani kierowcy pojazdów ciężkich, czyli takich, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. System e-TOLL działa dla nich już od 1 czerwca 2021 roku. Do końca września 2021 trwa jednak okres przejściowy, w którym można jeszcze korzystać z poprzedniego systemu viaTOLL. Później opłaty drogowe dla ciężarówek będą pobierane tylko przez e-TOLL, a każdy, kto nie przystąpi do programu będzie musiał się liczyć z karami administracyjnymi.
Elektroniczny system poboru opłat będzie wprowadzony również dla pojazdów lekkich, czyli samochodów osobowych i motocykli. Początek jego obowiązywania ustalono na 1 grudnia 2021 roku, choć ta data może się jeszcze zmienić. Aplikacja e-TOLL pozwalająca korzystać z tej metody wnoszenia opłat i omijania bramek na autostradzie jest już dostępna dla chętnych!
Zatrzymywanie się w celu opłacenia przejazdu autostradą już niedługo nie będzie potrzebne. Chętni kierowcy samochodów osobowych mogą przetestować system e-TOLL już teraz, ściągając darmową aplikację.
Jak zatem korzystać z systemu e-TOLL? Zależy to od typu pojazdu, którym porusza się kierowca.
Użytkownicy pojazdów ciężkich i autobusów mają do wyboru 3 metody zbierania i przekazywania danych geolokalizacyjnych oraz naliczania opłat. Są to:
Wszyscy kierowcy będą zmuszeni zastąpić wybranym rozwiązaniem viaBOX, dzięki któremu do tej pory korzystali z viaTOLL, do 30 września 2021 roku.
Każda z powyższych metod ma swoje wady i zalety, dlatego warto dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji. Może w tym pomóc nasz artykuł: Myto od ciężarówek – naliczanie i pobór opłat po nowemu (różne sposoby – który wybrać?).
Warto wiedzieć, że opłaty drogowe dla ciężarówek będą naliczane na dokładnie takich samych zasadach jak do tej pory. Na razie nie ma również konkretnych planów związanych z włączeniem do systemu nowych odcinków płatnych.
Co natomiast zmieni się dla osób kierujących pojazdami lekkimi (motocyklami i samochodami osobowymi)? Jak wspomnieliśmy, również będą musieli przejść na nowy system, ale dopiero od 1 grudnia 2021 roku. Nowy system poboru opłat na autostradach nie będzie wymagał instalowania w pojeździe żadnych dodatkowych urządzeń. Będzie można z niego korzystać poprzez jedną z dwóch metod:
Dzięki temu system poboru opłat na autostradach nie będzie wykluczał nikogo – również osób które nie korzystają ze smartfonów lub nie chcą przystępować do elektronicznego systemu e-TOLL.
Nowy system poboru opłat będzie działał na razie tylko na dwóch odcinkach:
Stawki również nie pójdą w górę i będą wynosiły 0,05 zł/km dla motocykli oraz 0,10 zł/km dla samochodów osobowych. Koszt przejechania konkretnego odcinka można sprawdzić na stronie systemu e-TOLL. Dostępny jest również kalkulator tras.
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).