Wpis blogowy

Nowy viaTOLL wchodzi od września 2021 – co trzeba wiedzieć?

e-TOLL terminy

29 czerwca, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

viaTOLL – system poboru opłat drogowych dla ciężarówek - e-tollgps.pl

Uruchomienie systemu e-TOLL, który ma być nowocześniejszą wersją viaTOLL, planowano już od dłuższego czasu. Jego wdrożenie kilkakrotnie przesuwano, ale nareszcie korzystanie z nowej metody naliczania opłat jest możliwe. Została ona uruchomiona 1 czerwca 2021 roku. Okres przejściowy dla samochodów ciężarowych potrwa do końca września. Następnie pobór opłat na autostradach będzie przeprowadzany tylko z wykorzystaniem nowej platformy. Co warto wiedzieć w związku z tym zmianami?

Na czym polega e-TOLL, czyli viaTOLL 2.0?

Nowy elektroniczny system poboru opłat jest pod wieloma względami zbliżony do viaTOLL, dlatego czasami bywa nazywany viaTOLL 2.0. Z całą pewnością można go uznać za jego zastępcę. Opłaty będą naliczane i pobierane automatycznie z konta użytkownika, podobnie jak do tej pory. Będzie możliwość założenia konta przedpłaconego lub z okresowym rozliczeniem (pod warunkiem wpłaty zabezpieczenia). Nie będzie konieczne zatrzymywanie się przy bramkach na drogach. Jaka jest więc różnica?

Następca viaTOLLa – e-TOLL to system w całości elektroniczny, naliczający opłaty na podstawie danych geolokalizacyjnych (GPS). Oznacza to, że w samochodach nie trzeba będzie montować nadajników radiowych. Zbędne staną się również bramownice na drogach. Co istotne, w zasadzie wszystkie sprawy związane z systemem będzie można załatwić zdalnie. Każdy otrzyma możliwość założenia Internetowego Konta Klienta (bez konieczności wizyty w punkcie obsługi czy osobistego podpisywania umowy). Pozwoli ono nie tylko na monitorowanie stanu salda i naliczonych opłat, ale także dokonanie płatności, dodawanie pojazdów i wiele innych. To właśnie dlatego nowy viaTOLL ma być o wiele wygodniejszy od poprzedniego.

Nowy viaTOLL – czy zmiana jest potrzebna?

Można się spierać, czy przejście na nowy viaTOLL faktycznie jest konieczne. Powodów, które wpłynęły na skonstruowanie i wdrożenie systemu, jest jednak sporo. Elektroniczny pobór opłat ma ułatwić życie m.in. firmom, czyli głównym użytkownikom dotychczasowego systemu viaTOLL, zapewniając lepszy wgląd we wszystkie opłaty. Pozwoli również zarządzać własnym kontem całkowicie zdalnie. Do tej pory było to możliwe jedynie częściowo poprzez serwis eNota viaTOLL. Teraz cały system zostanie udoskonalony i wszystkie operacje, łącznie z założeniem nowego konta, będzie można przeprowadzić bez konieczności wizyty w punkcie obsługi.

System e-TOLL to również udogodnienia dla wszystkich kierowców, które będą zauważalne bezpośrednio na drodze. Obecnie ze względu na konieczność zatrzymywania się przy bramkach w okresach wzmożonego ruchu na autostradach tworzą się zatory i korki. Przez to przejazd trasami szybkiego ruchu wcale nie jest tak szybki, jak można by oczekiwać, a zaplanowanie trasy i czasu jej pokonania jest znacznie trudniejsze. Elektroniczny system poboru opłat ma doprowadzić do zlikwidowania bramek, co znacząco wpłynie na płynność ruchu. Dzięki temu przejazdy autostradami będą szybsze i przyjemniejsze.

viaTOLL – bramki na autostradzie - e-tollgps.pl

Potrzeba wdrożenia e-TOLL jest spowodowana między innymi chęcią zwiększenia przepustowości na autostradach i usprawnienia podróży w okresach wzmożonego ruchu. Niedługo kolejki do bramek staną się jedynie wspomnieniem.

e-TOLL – od kiedy obowiązuje nowy system?

Z wdrożeniem systemu e-TOLL wiąże się kilka ważnych dat, które warto zapamiętać. Trzeba jednak również zaznaczyć, że cały czas istnieje możliwość ich zmiany – wszystko zależy od tego, jak sprawdzi się platforma w okresie przejściowym.

Nowy viaTOLL powyżej 3,5 tony (a także dla autobusów bez względu na masę) będzie obowiązkowy od końca września 2021. Do tej daty trwa okres przejściowy – system e-TOLL został uruchomiony 1 czerwca 2021 roku, a zatem można z niego korzystać już teraz. Właściciele pojazdów lekkich również mogą już założyć konto w systemie i po jego ustawieniu korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat, omijając bramki na autostradach. Obowiązkowe stanie się to z dniem 1 grudnia 2021 roku.

Przeczytaj również: e-TOLL – wady i zalety nowej aplikacji na telefon

Nowy viaTOLL – jak z niego korzystać?

Jak korzystać z nowego systemu? Przejście na niego jest bardzo proste. W pierwszej kolejności warto zdecydować o sposobie wysyłania danych lokalizacyjnych. Możliwości są trzy:

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy tutaj: Myto od ciężarówek – naliczanie i pobór opłat po nowemu (różne sposoby – który wybrać?)

“Uwaga! Zakup OBU lub ZSL można odliczyć od dochodu

29 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z 20 maja br. – o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL. Oznacza to, że koszty nabycia (w tym również leasingu) urządzeń e-TOLL można odliczać od dochodu. Zgodnie z nowymi regulacjami odliczeniu podlegają też koszty utrzymania tych urządzeń, czyli np. koszty abonamentu.

Wysokość odliczenia jest uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL, a maksymalna kwota ulgi na jeden pojazd podatnika, który dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie, wynosi 500 zł netto


Należy pamiętać, że przed wygaszeniem systemu viaTOLL trzeba:

 • dokonać zwrotu urządzenia viaBOX, aby uzyskać zwrot kaucji,
 • zarejestrować się w e-TOLL i wyrejestrować się z viaTOLL,
 • rozliczyć środki znajdujące się na koncie – jest to możliwe w ciągu 12 miesięcy od wygaszenia systemu viaTOLL, tj. do 30 września 2022 r.; po tym terminie nierozliczone środki będą przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Jak wyrejestrować się z viaTOLL?

Wyrejestrować się z viaTOLL można na kilka sposobów:

 • bezpośrednio w Miejscu Obsługi Klienta viaTOLL, wypełniając stosowny formularz,
 • bezpośrednio w Miejscu Obsługi Klienta e-TOLL, składając dyspozycję zwrotu środków i dołączając podpisany formularz,
 • wysyłając podpisany formularz na adres info@viatoll.pl lub kontakt@etoll.gov.pl,
 • wysyłając podpisany formularz na adres Skrytka pocztowa 528, Poznań 9, 60-967 Poznań,
 • składając dyspozycję w Internetowym Koncie Klienta po uprzednim uwierzytelnieniu.

Urządzenia viaBOX są przyjmowane tylko do 30 września w Miejscach Obsługi Klienta. Po dopełnieniu wszystkich formalności będzie możliwe korzystanie z tzw. viaTOLL 2.0. i elektroniczne naliczanie opłat za przejazdy. Dostęp do wszelkich danych będzie możliwy poprzez aplikację e-TOLL lub Internetowe Konto Klienta.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej