firma transportowa
1 września, 2021
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
Realizacja zadań związanych z transportem drogowym wiąże się z koniecznością dopełnienia mnóstwa formalności. Każde uchybienie może generować problemy skutkujące nałożeniem kar finansowych lub innymi dotkliwymi konsekwencjami. W razie kontroli trzeba zaś przedstawić dowody na spełnienie wszelkich wymogów. Jakie dokładnie dokumenty transportowe są niezbędne dla przewoźników?
Realizując transport kołowy, należy pamiętać o dokumentach potwierdzających spełnienie określonych warunków i obowiązków. Bez tych potwierdzeń przewoźnik naraża się na wysokie kary. Można je podzielić na kilka grup. Dotyczą zarówno działalności firmy, jak i przewożonych towarów czy też uprawnień kierowców. Niektóre dokumenty transportowe i spedycyjne mogą być przechowywane w siedzibie firmy. W pozostałe trzeba jednak wyposażyć kierowcę realizującego transport drogowy.
Dotyczą one:
Braki w dokumentacji mogą skutkować nakładaniem dotkliwych kar, a nawet zatrzymaniem pojazdu wraz z towarem do momentu wyjaśnienia sprawy. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o kwestie urzędowe i stale nadzorować oraz informować pracowników. Sprawdź poniżej, jakie dokumenty przewozowe kierowca zawsze musi mieć przy sobie podczas realizowania transportu drogowego!
To może Cię zainteresować: System SENT – regulacje prawne, lista towarów
Pierwsza grupa to dokumenty związane z kierowcą – potwierdzające jego uprawnienia i dotyczące ewidencji czasu pracy. W tej grupie znajdują się:
Dodatkowo może być potrzebny certyfikat uprawniający do wykonywania przewozów towarów niebezpiecznych.
Pojazd, który realizuje transport drogowy, również musi być wyposażony w odpowiednią dokumentację. W razie kontroli może być konieczne przedstawienie:
Należy koniecznie zadbać o to, by wszystkie potwierdzenia i dokumenty transportowe były aktualne!
Transport drogowy towarów lub osób można realizować tylko na podstawie konkretnych zezwoleń. Związane z tym dokumenty kierowca zawsze powinien mieć w samochodzie. Są to:
Dokumenty przewozowe dotyczące ładunku to najszersza grupa, która uwzględnia różne typy transportowanych towarów i związane z nimi wymagania. Najważniejsze (i obowiązkowe niezależnie od rodzaju ładunku) są:
Przydatne mogą być również dodatkowe potwierdzenia, np. WZ, faktura VAT czy kwit wagowy.
W przypadku realizowania szczególnych przewozów, należy zaopatrzyć kierowcę w dodatkowe dokumenty, w zależności od rodzaju transportowanych towarów w przypadku:
Wszystkie powyższe dokumenty są wymagane w krajowym transporcie drogowym. Trzeba jednak pamiętać, że międzynarodowy transport drogowy wymaga dodatkowych zezwoleń, świadectw i potwierdzeń. Wiele z nich musi znajdować się w samochodzie podczas realizowania przewozu. Należą do nich:
Należy pamiętać, że są to jedynie te dokumenty, które kierowca zawsze powinien mieć w pojeździe. Pozostałe należy przechowywać w siedzibie firmy, zwracając uwagę na ich kompletność i aktualność.
Sprawdź także: Jak przygotować auto ciężarowe do długiej trasy?
Jeszcze więcej informacji z zakresu organizacji transportu kołowego oraz przewozu towarów i osób, a także aktualnych przepisów, które je regulują, znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).