Wpis blogowy

5 sprawdzonych sposobów na optymalizację kosztów w firmie transportowej

firma transportowa

26 lipca, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Optymalizacja kosztów w firmie transportowej – e-tollgps.pl
Koszty firmy transportowej bywają bardzo wysokie. Sprawdź kilka pomysłów na to, jak może wyglądać optymalizacja kosztów w firmie transportowej, która pomoże Ci zwiększyć zyski!

Transport jest postrzegany jako dochodowa branża. Prowadzenie biznesu transportowego wiąże się jednak z wieloma kosztami, np. związanymi z utrzymaniem floty, a brak ich odpowiedniego planowania i optymalizacji może negatywnie odbijać się na osiąganych zyskach. Ponadto niektóre z kosztów mogą wzrastać w zależności od sytuacji rynkowej. Poznaj 5 sposobów na optymalizację kosztów w firmie transportowej.

1. Zredukuj największe koszty firmy transportowej – optymalizacja zużycia paliwa

Cena paliwa stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na koszty firmy transportowej. Niestety jest zmienna, a w okresach wzrastających cen paliw transport staje się zdecydowanie droższy. Przedsiębiorcy nie mają wpływu na ceny rynkowe, ale mogą optymalizować zużycie paliwa, znacząco zmniejszając swoje koszty.

Jak obniżyć zużycie paliwa? Jedną z najważniejszych rzeczy jest eco-driving, czyli świadoma i kontrolowana jazda pozwalająca obniżyć koszty eksploatacji pojazdu. Należy więc szkolić kierowców i uczulać ich na stosowanie przyswojonych zasad. Dzięki ekonomicznej jeździe zużycie paliwa może się zmniejszyć nawet o 30-40%, co przekłada się na ogromne oszczędności. Ponadto warto zwracać uwagę na pozornie nieistotny drobiazg, jakim jest ciśnienie w oponach. Zbyt niskie zwiększa bowiem zużycie paliwa o kilka procent!

Optymalizacja kosztów paliwa – e-tollgps.pl
Przedsiębiorcy nie mają wpływu na ceny paliw. Mogą jednak zadbać o znaczne zmniejszenie ich zużycia dzięki eco-drivingowi. To jeden z ważniejszych sposobów optymalizacji kosztów w firmie transportowej.

2. Optymalizacja kosztów transportu poprzez redukcję pustych przebiegów

Bardzo ważne jest też odpowiednie planowanie realizacji zadań transportowych. Statystyki wskazują, że firmy bardzo często realizują tzw. puste przebiegi, które są niczym innym jak ogromną stratą pieniędzy. Przejazd bez ładunku nie tylko nie przynosi zysku, ale generuje koszty (paliwa, pracy itp.). Kluczowe dla redukcji kosztów firmy transportowej jest więc takie planowanie przejazdów, aby pustych przebiegów było jak najmniej. Pomocne okazują się giełdy transportowe, na których można znaleźć zlecenia dopasowane do trasy pustego przebiegu.

3. Optymalizacja kosztów serwisu i utrzymania pojazdów

Serwis i utrzymanie pojazdów również generują wysokie koszty, które przy dużej flocie mogą urastać do astronomicznych sum. Optymalizacja w transporcie na pewno nie powinna obejmować jednak rezygnacji z usług serwisowych. Wręcz przeciwnie – zwykle lepsze rezultaty przynosi zwiększenie częstotliwości czy precyzji przeglądów. Warto zawsze przeprowadzać je terminowo i zatrudniać najlepszych specjalistów, którzy wcześnie wychwycą drobne problemy czy usterki, zanim te przekształcą się w poważne (i kosztowne w naprawie) awarie!

4. Optymalizacja w transporcie to dbałość o pracownika

Niektórzy przedsiębiorcy szukający oszczędności w firmie błędnie zakładają, że najłatwiej znaleźć je w kosztach pracy. Nic bardziej mylnego. Niższe wynagrodzenia obniżają koszty firmy transportowej co najwyżej chwilowo. W dłuższej perspektywie wzrastają, ponieważ rotacja personelu jest większa. To z kolei sprawia, że pracodawca musi się liczyć z kosztami szkoleń i wdrażania, realizacji formalności itp. Dobra płaca zapewnia doświadczoną kadrę pracowników, która nie tylko jest lojalna, ale również chętnie działa na korzyść firmy i nie poddaje się pokusom związanym z nieuczciwymi działaniami. W takiej sytuacji wszyscy wygrywają!

5. Optymalizacja kosztów transportu – nie zapomnij o przepisach

Kolejny sposób na optymalizację kosztów transportu to po prostu… działanie zgodnie z prawem. Firmy transportowe podlegają wielu szczególnym regulacjom, które mogą się wydawać uciążliwe. Ich ignorowanie nie niesie jednak za sobą żadnych korzyści. Przepisy są opracowane głównie z myślą o bezpieczeństwie, co już samo w sobie powinno dać do myślenia. Ich łamanie to jednak również ryzyko kar – zazwyczaj finansowych i dotkliwych. Można zatem zadbać o brak niespodziewanych kosztów prowadzenia firmy transportowej, przestrzegając prawa i pamiętając o wszystkich terminach oraz obowiązkach, jakie dotyczą przedsiębiorców z branży transportowej.

Czytaj też: Urządzenia do poboru opłat drogowych – OBU czy GPS? Co wybrać?

Optymalizacja kosztów w firmie transportowej – zastosuj dodatkową pomoc

Stosowanie wszystkich powyższych wskazówek wcale nie musi być trudne. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego wsparcia. Oferują je na przykład systemy monitoringu floty, takie jak Geonavi. To łatwe w montażu lokalizatory GPS do pojazdów oraz przejrzyste i bardzo funkcjonalne oprogramowanie, które ułatwia kontrolę nad flotą i znakomicie sprawdza się przy optymalizacji kosztów w firmie transportowej.

Geonavi pozwala między innymi na:

 • monitorowanie tras,
 • kontrolę czasu pracy kierowców,
 • monitorowanie stylu jazdy,
 • pilnowanie terminów przeglądów,
 • zdalne pobieranie danych z tachografu i karty kierowcy,
 • kontrolę zużycia paliwa.

Sprawdź również: GeoNAVI – jak działa, co daje?

Dodatkowo system pomaga chronić pojazdy przed kradzieżą, a więc przed nieprzewidzianymi wydatkami i utrudnieniami w pracy. Oszczędności, jakie można dzięki niemu uzyskać, są niewspółmiernie wyższe od kosztów, jakie generuje. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszą ofertę i postaw na to nowoczesne, niezawodne rozwiązanie.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej