moduł GPS
29 czerwca, 2021
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
Kierowcy, szczególnie ci często poruszający się płatnymi autostradami, muszą się przygotować na rewolucję. Wkrótce opłaty za przejazdy będą naliczane w zupełnie inny sposób – za pomocą systemu e-TOLL wykorzystującego satelitarne systemy geolokalizacji (GPS). Co to dokładnie znaczy? Czy punkty viaTOLL znikną z mapy? Jak będzie działać elektroniczny system poboru opłat?
e-TOLL to nowy elektroniczny system poboru opłat, który został uruchomiony na początku czerwca 2021 roku. Na razie jest dostępny równolegle z dotychczas stosowanym systemem viaTOLL, a okres przejściowy będzie trwał kilka miesięcy. Na razie e-TOLL dotyczy tylko pojazdów powyżej 3,5 tony, ale od grudnia 2021 r. będzie dostępny dla wszystkich.
Nowy system ma zapewnić między innymi wygodę rozliczenia, bieżący wgląd w wydatki i łatwość rejestracji. Docelowo zmniejszy też korki na autostradach dzięki likwidacji bramek pozwalających na pobieranie biletów i uiszczanie opłat. Zniknąć mają też działające pod szyldem viaTOLL punkty dystrybucji. Rejestracja w systemie jest bowiem możliwa całkowicie zdalnie, a do jego prawidłowego działania wystarczy aplikacja w smartfonie lub tablecie.
Sprawdź także: Aplikacja e-TOLL – skąd pobrać, jak się zarejestrować i korzystać
Dotychczas punkty viaTOLL służyły między innymi rejestracji w systemie radiowego naliczania opłat, sprawdzeniu salda czy doładowaniu konta, z którego ściągane były należne opłaty. W systemie e-TOLL wszystko to można jednak załatwić elektronicznie, dzięki dostępowi do Internetowego Konta Klienta (IKK). Z całą pewnością wpłynie to na wygodę korzystania z systemu opłat drogowych i łatwość załatwiania większości związanych z nim spraw.
Dostępne w systemie viaTOLL punkty obsługi służyły również pozyskiwaniu urządzeń viaBOX niezbędnych do korzystania z automatycznej, radiowej metody poboru opłat. To kolejna funkcja, która nie będzie już potrzebna. Czy to oznacza, że punkty viaTOLL zostaną całkowicie zlikwidowane?
Wszystko wskazuje na to, że punkty obsługi viaTOLL, a przynajmniej ich część, zostaną przekształcone w sposób pozwalający na obsługę e-TOLL. W jaki sposób? W punktach będzie można się zarejestrować w systemie i uzyskać dostęp do IKK. To rozwiązanie dla tych, którzy wolą odwiedzić punkt dystrybucji viaTOLL (e-TOLL) niż wypełnić formularz online. Będą również umożliwiały uzyskanie informacji i załatwienie rozmaitych spraw, jako alternatywa do samodzielnej obsługi poprzez Internetowe Konto Klienta. Punkty doładowania viaTOLL na stacjach benzynowych znikną, ale zastąpi je możliwość kupienia biletów przejazdowych na płatne odcinki autostrady dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z elektronicznego systemu. Obecne punkty sprzedaży viaTOLL będą umożliwiały nabycie urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL.
Nowy system e-TOLL będzie nieco bardziej elastyczny w zakresie sposobu przekazywania danych w celu naliczenia opłat. Kierowcy będą mieli do wyboru kilka rozwiązań:
Urządzenia OBU na pewno będą się cieszyć sporą popularnością ze względu m.in. na łatwość montażu i swój przenośny charakter (urządzenie nie jest montowane na stałe i może być w każdej chwili przeinstalowane do innego pojazdu). Dostępne zaś będą tylko w Miejscach Obsługi Klienta oraz u autoryzowanych partnerów systemu. Dlatego działające dotychczas w systemie viaTOLL punkty obsługi klienta na pewno nie staną się bezużyteczne.
W nowym systemie e-TOLL opłaty będą naliczane na podstawie danych lokalizacyjnych samochodu zbieranych za pośrednictwem GPS. Możliwa będzie również całkowicie zdalna obsługa systemu – bez konieczności wizyt w punktach viaTOLL.
Nowe Miejsca Obsługi Klienta (MOK) będą pozwalały na realizację tych samych usług co Internetowe Konto Klienta. Dzięki temu pozostaną alternatywą dla osób, które wolą tradycyjne rozwiązania. Obsługa będzie prowadzona w:
Wśród realizowanych usług można wymienić:
Wszystkie te operacje (poza ostatnią) będą jednak również możliwe do zrealizowania online. W MOK będzie można również zgłosić reklamację lub problem techniczny, a także:
Punkty viaTOLL nie znikną więc całkowicie z mapy. Zastąpią je jednak punkty e-TOLL stanowiące uzupełnienie dla elektronicznego systemu obsługi. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł korzystać z systemu w dogodnej dla siebie formie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł: e-TOLL – wady i zalety nowej aplikacji na telefon.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł: e-TOLL – wady i zalety nowej aplikacji na telefon
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).