firma transportowa
1 września, 2021
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
Dotyczący przewozu tzw. towarów wrażliwych system SENT nie jest nowością, ponieważ obowiązuje już od 2017 roku. Wciąż wywołuje jednak pewne wątpliwości. Nie wszyscy wiedzą, kogo dokładnie dotyczy i go stosować. Dowiedz się, jakie towary wchodzą w zakres SENT, na czym polega korzystanie z systemu i jakie przepisy warto znać.
System SENT dotyczy przewozu towarów wrażliwych. Obowiązek jego stosowania został wprowadzony Ustawą z dnia 9 marca 2017 roku o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Mimo iż przepisy od tej pory były kilkakrotnie nowelizowane, nadal jest to najważniejszy akt prawny dotyczący SENT. Warto również zaznaczyć, że zasady te wprowadzono w celu uszczelniania systemu podatkowego, zwiększenia wpływów do budżetu z tytułu VAT i ukrócenia praktyk polegających na jego wyłudzaniu.
Na podstawie ustawy SENT, jeśli przewoźnik ma zamiar zrealizować przewóz towarów wrażliwych, musi dokonać odpowiedniego zgłoszenia w dedykowanym systemie. Ponadto system monitorowania drogowego przewozu towarów wymaga ciągłego przesyłania danych geolokalizacyjnych środka transportu, którym są transportowane owe towary. W tym celu należy korzystać z Zewnętrznego Systemu Lokalizacji (ZSL) zamontowanego w pojeździe lub specjalnej aplikacji mobilnej udostępnianej przez Ministerstwo Finansów.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że aplikacja jest rozwiązaniem stosowanym zdecydowanie rzadziej niż ZSL. Ma to związek przede wszystkim z trudnościami związanymi z jej praktycznym zastosowaniem. Jest to metoda najtańsza, ale wiążąca się z rozmaitymi zagrożeniami, takimi jak problemy z zasilaniem urządzenia mobilnego, problemy z łącznością czy też problemy z działaniem samej aplikacji. Zewnętrzne Systemy Lokalizacji są pod tym względem znacznie bardziej praktyczne, a także w zasadzie niezawodne. Ponadto wykorzystuje się je również do optymalizacji pracy, np. poprzez monitorowanie kierowców, kontrolę zużycia paliwa itp.
Sprawdź też: Obowiązkowe dokumenty transportowe kierowcy wykonującego przewóz
System SENT jest skierowany nie tylko do przewoźników, ale również do wszystkich innych podmiotów biorących udział w transakcji obejmującej towary wrażliwe. Nabywca i dostawca również zobowiązują się do dokonywania zgłoszeń. Ustawa SENT dotyczy osób fizycznych i prawnych, a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą i zajmujących się przewozem towarów zaliczanych do wrażliwych. Należy pamiętać, że zgłoszenia SENT dokonuje się tylko przez wyznaczonego do tego zadania osobę – może to być sam właściciel firmy lub upoważniony przez niego (na piśmie) pracownik.
Monitorowaniu w ramach systemu zgodnie z ustawą SENT podlegają:
Istnieją jednak również wyjątki. Pod system SENT nie podpada transport towarów wrażliwych w ramach:
Ustawa o SENT dokładnie określa, jakie towary muszą być monitorowane podczas transportu. Zgodnie z wytycznymi są to:
Przeczytaj również: Przewóz towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym – warunki
Lista może być jednak rozszerzana. Przykładowo Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2018 r. w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów ustanowiło obowiązek dokonywania zgłoszenia SENT przy przewozie:
Dlatego należy monitorować informacje dotyczące nowelizacji ustawy oraz dodatkowych aktów prawnych mogących zmieniać obowiązujące przepisy i aktualny wykaz towarów SENT, pamiętając, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Za wszelkie naruszenia w tym obszarze grożą zaś wysokie kary finansowe. Ponadto możliwe jest zatrzymanie środka transportu oraz towaru do chwili wyjaśnienia sprawy.
Chcesz wiedzieć więcej o przepisach i aktualnych zasadach regulujących krajowy i europejski transport drogowy? Zapraszamy na nasz blog!
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).