Wpis blogowy

Transport drobnicowy – co warto o nim wiedzieć?

firma transportowa

1 grudnia, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Przesyłki drobnicowe – etollgps.pl

Transport drobnicowy to jedna z najczęściej realizowanych czynności w branży TSL (obejmującej transport, spedycję i logistykę). Jednocześnie jest to spore wyzwanie – aby przewozy drobnicowe były opłacalne, konieczny jest odpowiedni dobór środka transportu czy opakowań. Dowiedz się, co to są towary drobnicowe i na czym polega transport drobnicowy.

Przesyłki drobnicowe – co to jest?

Czym jest transport drobnicowy? Pod tym pojęciem rozumie się w branży TSL dostawę towarów o niewielkich gabarytach, tzw. ładunków częściowych (z ang. LTL – less than truckload, LCL – less than container load lub PL – partial load) z punktu A do punktu B. Przewożona drobnica nie może być rozdzielana podczas przeładunków, a opakowania powinny być jednostkowe lub zbiorcze, nadające się do zważenia i policzenia.

Cechy charakterystyczne transportu drobnicowego to:

 • wielu rozproszonych nadawców i odbiorców paczek,
 • niewielka masa jednostkowa i niewielkie gabaryty towaru,
 • różnorodne kształty i typy opakowań,
 • pakowanie w opakowania jednostkowe lub zbiorcze.

Dzięki temu łatwiej zrozumieć, czym są ładunki drobnicowe. Przykłady tego typu przesyłek obejmują np. różnorodne towary przewożone w kartonach, skrzynkach, beczkach, butlach czy workach. Do drobnicy nie zalicza się natomiast towarów przewożonych luzem. Za towary drobnicowe nie mogą też zostać uznane:

 • żywe zwierzęta,
 • rośliny,
 • żywność,
 • ładunki niebezpieczne,
 • papiery wartościowe i wyroby jubilerskie.

Zazwyczaj transport drobnicowy dotyczy przesyłek do klientów detalicznych.

Dowiedz się więcej: Przewóz towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym – warunki

Na czym polega transport drobnicowy?

Przewozy drobnicowe są uważane za dość wymagające. Z całą pewnością ich realizacja jest trudniejsza niż w przypadku przewozów całopojazdowych. Wyzwania związane z transportem drobnicowym dotyczą:

 • gospodarowania przestrzenią ładunkową i rozmieszczenia pakunków,
 • doboru opakowań,
 • różnych technik tworzenia ładunków zbiorczych (pakietyzacji, paletyzacji, konteneryzacji),
 • organizacji całego procesu.

Za każdym razem transport drobnicowy wygląda inaczej, a proces różni się w zależności od skali, czyli poziomu – krajowego, międzynarodowego lub międzykontynentalnego).

Dobór opakowań w przewozach drobnicowych

Jedną z najważniejszych kwestii w przewozach drobnicowych jest dobór opakowań. Połączenie poszczególnych pakunków jednostkowych w opakowania zbiorcze pomaga zmniejszyć koszty transportu i ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko. Ważne jednak, aby opakowania były dobierane w taki sposób, aby poszczególne towary zajmowały jak najmniej miejsca.

Nie jest to jednak łatwe, ponieważ przesyłki drobnicowe charakteryzują się zróżnicowanymi wymiarami, wagą, a także wytrzymałością. Opakowania zbiorcze powinny należycie chronić towar podczas transportu, a także być dopasowane do ich gabarytów. Ważne jest również to, aby umożliwiały łatwą identyfikację adresata dzięki wyraźnemu oznakowaniu. Niekiedy konieczne jest też zastosowanie znaków umożliwiających identyfikację zawartości.

Sprawdź też: Transport nienormatywny – co wchodzi w koszty i jak go zorganizować?

Transport drobnicowy – najczęstsze zagrożenia

Transport drobnicowy stanowi znacznie większe wyzwanie od transportu całopojazdowego między innymi ze względu na zagrożenia, jakie się z nim wiążą. Mowa tu przede wszystkim o:

 • większym ryzyku mechanicznego uszkodzenia towaru – przesyłki drobnicowe znacznie łatwiej jest uszkodzić podczas transportu, a także przeładunku;
 • większym narażeniu na czynniki atmosferyczne – szczególnie w przypadku nieodpowiedniego opakowania i zabezpieczenia;
 • większym ryzyku wystąpienia błędów przy załadunku i rozładunku – towary drobnicowe wymagają lepszej koordynacji prac.

Dlatego szczegółowe planowanie całego procesu jest tak ważne. Nie można też zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu ładunków – zarówno przed warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi, jak i wpływem szkodliwych substancji chemicznych czy dostawaniem się do przesyłek drobnoustrojów. Duży wpływ na poprawną realizację przewozów drobnicowych ma też sposób, w jaki obchodzą się z przesyłkami magazynierzy czy kurierzy.

Przewóz drobnicowy – załadunek – etollgps.pl

W przewozie drobnicowym duże znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie przesyłek i umieszczenie ich w przestrzeni ładunkowej. Wymaga to planowania, a także właściwego podejścia ze strony personelu obsługującego przesyłki.

Przewóz całopojazdowy a drobnicowy

Przewóz całopojazdowy i drobnicowy to dwie zupełnie różne usługi wybierane przez klientów firm transportowych w odmiennych sytuacjach. Transport drobnicowy pozwala nadawcy na dostarczenie niewielkiej ilości towaru do odbiorcy w relatywnie niskiej cenie. Koszty przewozu są bowiem dzielone na wszystkich nadawców zgodnie z wykorzystaną przestrzenią ładunkową.

Często zorganizowanie transportu drobnicowego jest nie tylko tańsze, ale również łatwiejsze – szczególnie jeśli skorzysta się z usług fachowców. Jest to usługa elastyczna, bezpieczna i wygodna z punktu widzenia klienta, choć dla przewoźnika jej realizacja stanowi większe wyzwanie. Z uwagi na popyt na przewozy drobnicowe zdecydowanie warto jednak zainteresować się tego typu działalnością. Przy odpowiedniej organizacji może ona umożliwiać atrakcyjny zarobek i duże zainteresowanie klientów.

Interesują Cię inne treści o tematyce związanej z transportem, spedycją i logistyką? Koniecznie sprawdź nasz blog, na którym znajdziesz wiele przydatnych treści!

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej