Wpis blogowy

Skuteczne sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu

przewóz towarów

23 maja, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Zabezpieczenie ładunku w transporcie - e-tollgps.pl

Prowadząc działalność transportową, nie wolno zapominać o swoich obowiązkach w zakresie ochrony przed zagrożeniami. Przewoźnik jest odpowiedzialny zarówno za stan ładunku, jak i bezpieczeństwo kierowcy czy innych uczestników ruchu. Jakie są skuteczne sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu? O czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku w transporcie?

Profesjonalny transport to znacznie więcej niż przewiezienie towaru z punktu A do punktu B. Jest to proces wymagający starannego planowania, terminowej realizacji i dotrzymania wszelkich procedur wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Przewoźnik jest między innymi odpowiedzialny za wszystkie szkody powstałe podczas przejazdu. Dlatego musi zadbać o odpowiednie rozmieszczenie i zabezpieczenie ładunku w transporcie.

Jest to kwestia, która podlega konkretnym regulacjom prawnym. O bezpieczeństwie podczas przewozu towaru mówią między innymi:

 • ustawa Prawo o ruchu drogowym,
 • unijna norma PN-EN 12195, 
 • odpowiednie rozporządzenie w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep oraz ich przedmiotów wyposażenia lub części,
 • normy branżowe, w tym np. Prawo przewozowe czy konwencja CMR.

Powinien je znać każdy przewoźnik. Zawierają one między innymi wymagane sposoby zabezpieczania ładunku podczas transportu. Precyzują także, kto ponosi odpowiedzialność za poszczególne czynności wchodzące w skład procesu transportowego. Zgodnie z tymi przepisami jest jednoznaczne, że za przygotowanie ładunku do transportu, załadunek oraz prawidłowe rozmieszczenie towaru i zabezpieczenie naczepy odpowiada załadowca (personel załadowczy). Podczas transportu odpowiedzialny za ładunek jest kierowca. Jego „warta” rozpoczyna się zwykle z momentem zamknięcia drzwi naczepy lub kontenera i podpisania listu przewozowego.

Czytaj też: Jak przygotować auto ciężarowe do długiej trasy?

Jakie sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu należy stosować?

Istnieją różne sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu. Ich dobór zależy między innymi od charakterystyki przewożonych towarów. Najczęściej łączy się kilka metod. Jakich?

Ciasne ułożenie ładunków

Zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym poprzez jego ciasne ułożenie w ładowni to jeden z najprostszych sposobów na upewnienie się, że towar trafi do miejsca docelowego w idealnym stanie. Odpowiednio ciasne rozłożenie ładunku ogranicza możliwości jego przemieszczania się, co w połączeniu z solidnym mocowaniem znakomicie chroni transport.

Pasy transportowe

Skuteczne zabezpieczenie towaru w transporcie nie jest problemem również wtedy, gdy nie wypełnia on całej ładowni. Służą do tego przede wszystkim pasy transportowe występujące w wielu wariantach dopasowanych do ładunków o zróżnicowanych gabarytach i dostępnych metod mocowania.

Pas transportowy do zabezpieczania ładunków w transporcie - e-tollgps.pl
Pasy transportowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie ładunków w transporcie. Jest to bardzo uniwersalna i prosta metoda umożliwiająca unieruchomienie wielu typów towarów.

Belki i drążki rozporowe

Innym sposobem na ochronę przed niepożądanym przesuwaniem się towarów w ładowni stanowią belki i drążki rozporowe. Dzięki specjalnemu mechanizmowi można je łatwo zamontować, zabezpieczając tym samym przed przesuwaniem czy obijaniem o ściany. Ich dużym atutem jest to, że w przeciwieństwie do pasów transportowych nie wymagają żadnych punktów zaczepienia. Ponadto można je łatwo dopasować do wymiarów ładunku.

Siatki zabezpieczające

Siatki zabezpieczające ładunek są bardzo wygodnym i wszechstronnym rozwiązaniem. Mogą służyć do unieruchomienia mniejszych ładunków od góry poprzez docisk do podłoża lub wydzielenia przestrzenia załadunkowej. Są używane także do owijania ładunków (np. znajdujących się na paletach).

Listwy i drążki rozporowe do listew

Samochód ciężarowy można też przystosować do przewozu ładunków o zróżnicowanych gabarytach poprzez montaż listew do mocowania ładunków przeznaczonych do użytku wraz z drążkami. Są to podłużne szyny montowane do ścian bocznych w ładowni z otworami. Zamontowane w nich drążki umożliwiają precyzyjne unieruchomienie przewożonych towarów. Dzięki wykorzystaniu tego systemu można łatwo dostosować przestrzeń załadunkową do aktualnych potrzeb i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ładunku w transporcie bez względu na jego specyfikę.

Łańcuchy transportowe

Do zabezpieczania pojedynczych, bardzo ciężkich ładunków służą natomiast łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe). Używa się ich podobnie jak pasów. Są jednak dużo mocniejsze, dlatego pozwalają na bezpieczne mocowanie ładunków o wadze od kilku do nawet kilkunastu ton. Są używane przede wszystkim przy transporcie maszyn przemysłowych, konstrukcji, stali, drewna itp.

Maty antypoślizgowe

Zabezpieczenie towaru podczas transportu ułatwiają także maty antypoślizgowe. Są one stosowane jako uzupełnienie dla pasów transportowych. Podłożone pod ładunek zwiększają współczynnik tarcia, dzięki czemu pewna stabilizacja ładunków jest możliwa z wykorzystaniem mniejszej liczby pasów. Maty występują w różnych grubościach i wielkościach, w rolkach oraz w arkuszach.

Zabezpieczenie naczepy przed kradzieżą i dostępem niepowołanych osób

Konieczne jest również zabezpieczenie drzwi naczepy, tak aby do jego wnętrza nie mogły się dostać niepowołane osoby. Przewożony przez auto ciężarowe ładunek może mieć wartość liczoną nawet w milionach złotych, dlatego należy się upewnić, że stosowane metody są skuteczne i pewne. Czasami wystarczy chwila nieuwagi na postoju, aby straty były ogromne. Zabezpieczenie drzwi naczepy w postaci blokady jest więc niezbędne. Na rynku dostępne są różne produkty tego typu. Warto je uzupełnić również o zabezpieczenie dachu i bocznych kurtyn. Zapewni to optymalną ochronę przed włamaniem i kradzieżą lub uszkodzeniem ładunku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony transportu i odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo? Sprawdź artykuł: Załadunek i rozładunek towarów – kto za niego odpowiada i o co należy zadbać w jego trakcie?

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej