Potrzebujesz urządzenia e-TOLL?

U NAS KUPISZ JE OD RĘKI!

zamów e-TOLL
Kierowca TIR-a podczas pracy - e-tollgps.pl

Kontrola czasu pracy kierowcy zawodowego jest niezbędna ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem zarówno pracownika, jak i innych uczestników ruchu. Dlatego też w tej dziedzinie obowiązują dość precyzyjne przepisy. Zatrudniając kierowców, warto dobrze się z nimi zapoznać, by nie popełnić kosztownych błędów. Dowiedz się, jakie dokładnie przepisy regulują czas pracy kierowcy TIR-a, jak go kontrolować i optymalizować.

Czas pracy kierowcy ciężarówki – czego i kogo dotyczą przepisy?

Czas pracy kierowcy ciężarówki podlega regulacjom już od lat 70. ubiegłego wieku. Na przestrzeni lat przepisy były modyfikowane, zmieniły się też metody, według których jest on kontrolowany. Aktualnie na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują takie same zasady zgodne z rozporządzeniem 561/2006/WE. Dzięki jednolitym przepisom planowanie przewozów na terenie całej Wspólnoty jest znacznie łatwiejsze.

Jeśli chodzi o czas pracy kierowcy, przepisy określają w szczególności:

Prawo to ma na celu przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwa drogowego – z badań jednoznacznie wynika bowiem, że zmęczeni kierowcy stwarzają znacznie większe zagrożenie. Ponadto zostało stworzone z myślą o poprawie warunków pracy kierowców zawodowych. Regulacje dotyczą kierowców pojazdów powyżej 3,5 t wykonujących przewóz drogowy. Wyjątkami są jedynie pojazdy:

Ponadto przepisy rozporządzenia nie obowiązują, gdy przewóz jest realizowany:

Czas pracy kierowcy TIR-a – co mówią przepisy?

Dla poprawnej interpretacji przepisów ważna jest znajomość podstawowych pojęć. Czas pracy kierowcy zawodowego rozumie się jako czas potrzebny na wykonanie wszystkich czynności związanych z wykonywaniem przewozu drogowego, np. takich jak załadunek i rozładunek, nawet jeśli kierowca jedynie sprawuje nad nimi nadzór. Oczekiwanie na załadunek czy wyładunek i inne sytuacje, w których kierowca pozostaje w gotowości na stanowisku pracy również wliczają się do jej czasu, podobnie jak 15-minutowa przerwa po 6 godzinach pracy. Dlatego czas pracy a czas jazdy to dwie zupełnie różne kwestie!

Do czasu pracy nie wlicza się jednak:

Przepisy określają maksymalny czas pracy kierowcy w ujęciu dziennym, tygodniowym i dwutygodniowym, a także zasady odpoczynku. Jakie są najważniejsze zasady, które warto zapamiętać?

Przekroczenie czasu jazdy bez konsekwencji prawnych jest możliwe w uzasadnionych sytuacjach – np. jeśli wymaga tego bezpieczeństwo osób, pojazdu lub ładunku. W praktyce odstępuje się od kar np. wtedy, gdy ze względu na nieprzewidziane sytuacje niemożliwe jest dotarcie do bezpiecznego miejsca postoju w wymaganym czasie.

Sprawdź też: Kalibracja tachografu – kiedy trzeba wykonać, kto robi, ile kosztuje

Czas pracy kierowcy TIR-a – odpoczynek i przerwy

Przepisy określają też zasady odpoczynku i przerw dla kierowców zawodowych. Definiują trzy główne rodzaje przerw: w ciągu dnia pracy, dobową i tygodniową.

Kontrola czasu pracy kierowców

Jak liczyć czas pracy kierowcy? Prowadzenie jego ewidencji jest konieczne z użyciem jednego z pięciu sposobów:

Konieczne jest również prowadzenie indywidualnych kart ewidencji nieobecności pracownika w pracy z podziałem na rodzaj i wymiar. Ewidencję należy przechowywać przez 3 lata.

Kontrola czasu pracy kierowców – tachograf cyfrowy - e-tollgps.pl
Tachograf cyfrowy to obowiązkowe wyposażenie każdego TIR-a wykorzystywanego do realizacji przewozów drogowych. Kontroluje on między innymi czas pracy kierowcy.

Przekroczenie czasu pracy kierowcy i inne naruszenia

Przekroczenie czasu pracy kierowcy wiąże się z ryzykiem nałożenia kar pieniężnych w wysokości od 50 do 12 000 zł (za każde naruszenie). Jeśli kontrola w przedsiębiorstwie wykryje inne naruszenia, mogą zostać nałożone dodatkowe kary w wysokości zależnej od wielkości firmy.

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chodzi o czas i godziny pracy kierowcy zawodowego?

Kontrola czasu pracy kierowców jest bardzo ważna, a za wszelkie uchybienia grożą wysokie kary. Dlatego na pewno warto postępować w tej kwestii ostrożnie i skrupulatnie. Chcesz zapoznać się z systemami ułatwiającymi zarządzanie tego typu informacjami i całą flotą, a także płatnościami w systemie e-TOLL? Sprawdź naszą ofertę!

Udostępnij
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments