Potrzebujesz urządzenia e-TOLL?

U NAS KUPISZ JE OD RĘKI!

zamów e-TOLL
Dokumenty transportowe – transport kołowy - e-tollgps.pl


Realizacja zadań związanych z transportem drogowym wiąże się z koniecznością dopełnienia mnóstwa formalności. Każde uchybienie może generować problemy skutkujące nałożeniem kar finansowych lub innymi dotkliwymi konsekwencjami. W razie kontroli trzeba zaś przedstawić dowody na spełnienie wszelkich wymogów. Jakie dokładnie dokumenty transportowe są niezbędne dla przewoźników?

Transport kołowy – niezbędne dokumenty

Realizując transport kołowy, należy pamiętać o dokumentach potwierdzających spełnienie określonych warunków i obowiązków. Bez tych potwierdzeń przewoźnik naraża się na wysokie kary. Można je podzielić na kilka grup. Dotyczą zarówno działalności firmy, jak i przewożonych towarów czy też uprawnień kierowców. Niektóre dokumenty transportowe i spedycyjne mogą być przechowywane w siedzibie firmy. W pozostałe trzeba jednak wyposażyć kierowcę realizującego transport drogowy.

Dotyczą one:

Braki w dokumentacji mogą skutkować nakładaniem dotkliwych kar, a nawet zatrzymaniem pojazdu wraz z towarem do momentu wyjaśnienia sprawy. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o kwestie urzędowe i stale nadzorować oraz informować pracowników. Sprawdź poniżej, jakie dokumenty przewozowe kierowca zawsze musi mieć przy sobie podczas realizowania transportu drogowego!

To może Cię zainteresować: System SENT – regulacje prawne, lista towarów

Dokumenty dotyczące kierowcy

Pierwsza grupa to dokumenty związane z kierowcą – potwierdzające jego uprawnienia i dotyczące ewidencji czasu pracy. W tej grupie znajdują się:

Dodatkowo może być potrzebny certyfikat uprawniający do wykonywania przewozów towarów niebezpiecznych. 

Dokumenty dotyczące pojazdu

Pojazd, który realizuje transport drogowy, również musi być wyposażony w odpowiednią dokumentację. W razie kontroli może być konieczne przedstawienie:

Należy koniecznie zadbać o to, by wszystkie potwierdzenia i dokumenty transportowe były aktualne!

Sprawdzanie dokumentacji transportowej przed trasą - e-tollgps.pl
Jeśli kierowca nie ma wymaganych dokumentów transportowych, odpowiedzialność ponosi pracodawca. Dlatego zawsze należy dopilnować kompletności i aktualności dokumentacji.

Dokumenty dotyczące dostępu do rynku przewozowego

Transport drogowy towarów lub osób można realizować tylko na podstawie konkretnych zezwoleń. Związane z tym dokumenty kierowca zawsze powinien mieć w samochodzie. Są to:

Dokumenty przewozowe dotyczące ładunku

Dokumenty przewozowe dotyczące ładunku to najszersza grupa, która uwzględnia różne typy transportowanych towarów i związane z nimi wymagania. Najważniejsze (i obowiązkowe niezależnie od rodzaju ładunku) są:

Przydatne mogą być również dodatkowe potwierdzenia, np. WZ, faktura VAT czy kwit wagowy.

W przypadku realizowania szczególnych przewozów, należy zaopatrzyć kierowcę w dodatkowe dokumenty, w zależności od rodzaju transportowanych towarów w przypadku:

Międzynarodowy transport drogowy – wymagane dokumenty

Wszystkie powyższe dokumenty są wymagane w krajowym transporcie drogowym. Trzeba jednak pamiętać, że międzynarodowy transport drogowy wymaga dodatkowych zezwoleń, świadectw i potwierdzeń. Wiele z nich musi znajdować się w samochodzie podczas realizowania przewozu. Należą do nich:

Należy pamiętać, że są to jedynie te dokumenty, które kierowca zawsze powinien mieć w pojeździe. Pozostałe należy przechowywać w siedzibie firmy, zwracając uwagę na ich kompletność i aktualność.

Jeszcze więcej informacji z zakresu organizacji transportu kołowego oraz przewozu towarów i osób, a także aktualnych przepisów, które je regulują, znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy!

Udostępnij
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments