Potrzebujesz urządzenia e-TOLL?

U NAS KUPISZ JE OD RĘKI!

zamów e-TOLL
Monitoring GPS pojazdów flotowych - e-tollgps.pl

Firmy zarządzające dużą flotą pojazdów od zawsze szukały sposobów na ich lepszą kontrolę. Prawdziwą rewolucję przyniosła technologia GPS, która dziś jest powszechna. Dzięki niewielkim nadajnikom lokalizacja pojazdów może być monitorowana na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zarządzanie flotami samochodów jest znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Sprawdź, do czego może być wykorzystany monitoring  GPS pojazdów.

Na czym polega systemowy monitoring GPS pojazdów?

Lokalizacja GPS to niezwykle przydatne narzędzie wykorzystywane obecnie w niemal każdej firmie zarządzającej flotą pojazdów. Jest wykorzystywana nie tylko w branży spedycyjnej czy logistycznej, ale również w firmach transportowych, korporacjach taksówkarskich czy wypożyczalniach samochodów. Lokalizacja pojazdów działająca w czasie rzeczywistym i obsługiwana przez niezawodny system GPS daje bardzo duże możliwości i usprawnia zarządzanie flotą. Jak to się robi?

Wystarczy zainstalować w samochodzie moduł GPS – niewielkie urządzenie służące do przesyłania danych geolokalizacyjnych. Taki moduł można zintegrować z różnymi typami oprogramowania w celu optymalnego wykorzystania informacji. Zazwyczaj śledzenie floty pojazdów jest niezwykle proste, a system daje duże możliwości, które odpowiednio wykorzystane wpływają pozytywnie na efektywność pracy i jakość świadczonych usług.

Lokalizacja pojazdów GPS - e-tollgps.pl

Śledzenie floty pojazdów w czasie rzeczywistym zapewnia mnóstwo możliwości. Przede wszystkim zwiększa kontrolę nad kosztami oraz bezpieczeństwem.

Jakie możliwości daje lokalizacja pojazdów z wykorzystaniem GPS?

Geolokalizator zapewnia nie tylko możliwość śledzenia pojazdów w czasie rzeczywistym, a więc kontrolę ich położenia i prawidłowość realizacji zadań, ale również pozwala na zapisywanie i sprawdzanie wcześniejszych tras przejazdów. Dzięki temu kontrola nad flotą jest znacznie większa. System monitorowania pojazdów pozwala między innymi na:

Lokalizator GPS wpływa więc zarówno na efektywność, jak i na bezpieczeństwo pracy. To jednak tylko podstawowe korzyści, jakie zapewnia system lokalizacji pojazdów.

Sprawdź również: Monitoring GPS TIR – dlaczego trzeba go założyć?

System lokalizacji GPS – większa efektywność wykorzystania floty

Monitoring floty pojazdów daje wiele możliwości wykorzystania w kierunku zwiększania efektywności pracy. Dzięki kontrolowaniu tras można np. sprawdzać styl jazdy kierowców. Czasami nawet dzięki niewielkim zmianom możliwe jest uzyskanie dużych oszczędności związanych ze zużyciem paliwa. Ponadto system lokalizacji GPS pozwala optymalizować trasy poprzez ich porównywanie. Wszystko to może wpłynąć na: 

Ponadto lokalizacja samochodu może zapewniać również wiele innych możliwości.

Namierzanie samochodu – większe bezpieczeństwo

Lokalizacja GPS do samochodu jest często wykorzystywana również w celu zwiększania bezpieczeństwa. Dzięki temu, że moduł GPS stale wysyła dane dotyczące położenia pojazdu, może sygnalizować wszelkie zachowania odbiegające od normy, to znaczy np. zboczenie z ustalonej trasy. Dzięki temu możliwe jest namierzenie skradzionego pojazdu i jego szybkie odzyskanie. Ponadto dzięki lokalizacji GPS można otrzymywać powiadomienia dotyczące niebezpiecznej jazdy kierowców – np. gwałtownego przyspieszenia, hamowania, wejścia w zakręt. Możliwe jest również takie skonfigurowanie systemu, by przypominał o zbliżających się przeglądach okresowych. Dzięki temu firmowa flota może być zawsze maksymalnie bezpieczna.

System lokalizacji pojazdu a opłaty drogowe

Lokalizacja pojazdów z użyciem GPS może zyskiwać na znaczeniu również w kontekście wprowadzenia nowego systemu opłat za przejazdy drogowe. Dotyczy to szczególnie firm zarządzających flotami samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 tony) lub autobusów. Nowy system e-TOLL będzie bowiem wykorzystywać lokalizację GPS do ustalania i naliczania należnych opłat za przejazdy (myta drogowego). Będzie to możliwe za pomocą darmowej aplikacji mobilnej, ale bardziej rozsądnym rozwiązaniem w przypadku firm wydaje się zastosowanie modułów GPS zamontowanych w pojeździe. Przepisy dopuszczają zastosowanie tzw. Zewnętrznych Systemów Lokalizacji (ZSL), a także urządzeń pokładowych (OBU). Na decyzję pozostało niewiele czasu – stosowany dotychczas system naliczania opłat (viaTOLL) przestanie działać z końcem września.

Czytaj dalej: Urządzenia do poboru opłat drogowych – OBU czy GPS? Co wybrać?

Moduł GPS a system SENT – monitorowanie przewozu i obrotu towarami

Urządzenia pokładowe GPS wykorzystują również obowiązkowy dla wszystkich przewoźników system SENT służący do monitorowania przewozu i obrotu towarami. Pozwala on na kontrolę przewożonych ładunków oraz kierowców. Wykorzystanie modułów GPS pozwala w tym przypadku na niezawodne korzystanie z systemu, bez obaw o awarię aplikacji mobilnej, rozładowanie się telefonu czy problem z przesyłem danych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat lokalizacji GPS i jej wykorzystania w firmie? Skontaktuj się z nami.

Udostępnij
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments