Zasady pracy kierowców
19 lutego, 2025
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
Każdego dnia miliony kierowców – nie tylko zawodowych – porusza się po drogach na terenie całego kraju. Niektóre z nich zostały zaprojektowane tak, aby jak najbardziej skrócić czas dojazdu do konkretnego miejsca. Mowa oczywiście o autostradach. To wyjątkowe odcinki dróg, nierzadko ciągnące się przez setki kilometrów, na których obowiązuje najmniejsze ograniczenie prędkości i pojazdy osobowe oraz motocykle mogą poruszać się po nich z prędkością maksymalną 140 kilometrów na godzinę.
W naszym kraju obowiązuje podział autostrad na te, na których nie ma opłat oraz na płatne odcinki z różnymi systemami poboru opłat, jak videotolling czy E-TOLL. Skupimy się tutaj głównie na tych drugich.
Na zdecydowanej większości płatnych autostrad w Polsce każdy korzystający z nich pojazd musi uiścić opłatę ustaloną przez zarządcę drogi za przejechanie konkretnego odcinka. Standardowo opłaty uiszcza się przy specjalnych bramkach, będących jednocześnie granicą płatnego odcinka. Aby jednak ten proces ułatwić, wprowadzono specjalny system E-TOLL. Czym on jest, jak działa, w jakich przypadkach się go stosuje i skąd pozyskać sprzęt do obsługi E-TOLL i nie tylko? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.
System E-TOLL to specjalny system elektronicznego poboru opłat za przejazd po drogach krajowych, który w Polsce został wprowadzony w 2021 roku. Został zaprojektowany w celu zastąpienia tradycyjnych bramek autostradowych i umożliwia pobór opłat drogowych za pomocą urządzeń GPS. E-TOLL wykorzystuje technologie satelitarne do śledzenia pojazdów poruszających się po płatnych odcinkach dróg, a opłaty za przejazd są naliczane na podstawie przebytej trasy.
System jest obowiązkowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce lub za granicą, które poruszają się po drogach objętych opłatami. Użytkownicy systemu E-TOLL mogą korzystać z aplikacji mobilnej lub urządzeń pokładowych (OBU – On-Board Unit), które umożliwiają precyzyjne rozliczenie opłat. System ten jest częścią szerokiej modernizacji infrastruktury transportowej w Polsce.
System E-TOLL jest bardzo użyteczny – szczególnie dla kierowców zawodowych, którzy bez niego musieliby kilka razy zatrzymywać się na bramkach poboru opłat, co zdecydowanie wydłużyłoby przejazd.
Wdrożenie systemu E-TOLL stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod pobierania opłat, takich jak bramki czy karty paliwowe.
Aby móc korzystać z systemu E-TOLL, mamy dwie możliwości – korzystanie ze specjalnej aplikacji lub zainstalowanie tzw. OBU (On Board Unit), czyli urządzenia specjalnie zaprojektowanego właśnie pod korzystanie z systemu E-TOLL. W przypadku tej pierwszej opcji, po pobraniu aplikacji na kompatybilne urządzenie mobilne należy zarejestrować w niej pojazd, a także ustawić sposób uiszczania opłat. Należy też pamiętać, że jeśli korzystamy z tego rozwiązania, podczas wjazdu na płatny odcinek oraz przez cały czas przebywania na nim aż do jego opuszczenia, aplikacja musi być uruchomiona i musi mieć ona dostęp do transmisji danych.
W przypadku korzystania z urządzenia pokładowego należy dodać je do IKK, czyli Internetowego Konta Klienta, a następnie powiązać je z pojazdem, w którym zostało ono zainstalowane. Kolejnym krokiem jest aktywacja OBU z użyciem ID biznesowego w IKK. Podobnie jak w przypadku korzystania z aplikacji, podczas przejazdu płatnymi odcinkami dróg urządzenie musi być uruchomione i aktywne do momentu opuszczenia autostrady.
Wielu kierowców zastanawia się, jak dodać pojazd w aplikacji E-TOLL. Proces ten nie jest jednak specjalnie skomplikowany. Należy wpierw zalogować się do systemu E-TOLL – można to zrobić z użyciem e-dowodu osobistego, profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Następnie trzeba zaznaczyć informację, czy rejestrujemy się jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji należy wybrać czy chcemy skorzystać z rejestracji uproszczonej, czy pełnej. Po dokonaniu wyboru trzeba wypełnić formularz dotyczący danych pojazdu, a następnie utworzyć konto rozliczeniowe i przypisać pojazd do konta. Następnie dodajemy pojazd do konta oraz przypisujemy urządzenie do pojazdu. Na samym końcu zaś ustawiamy właściwą metodę finansowania oraz wybieramy urządzenie pokładowe – w tym przypadku będzie to aplikacja mobilna. Z tak przygotowanym kontem logujemy się do aplikacji mobilnej i aktywujemy ją przed wjazdem na płatną autostradę.
Wiemy więc jak dodać pojazd w E-TOLL, kiedy robimy to za pierwszym razem, jednak wiele firm posiada więcej niż jedno auto, stąd też często pojawia się pytanie: jak dodać kolejny pojazd w aplikacji E-TOLL? W tym celu udajemy się do zakładki poświęconej zarządzaniu pojazdami w aplikacji i dodajemy nowy samochód lub jednoślad. Proces ten wygląda podobnie jak w przypadku rejestracji pierwszego pojazdu, jednak m.in. bez potrzeby rejestracji nowego konta rozliczeniowego.
Na rynku funkcjonuje obecnie kilka firm, które oferują rozmaite OBU do obsługi systemów E-TOLL. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że samochody w Twojej flocie lub Twój prywatny pojazd posiada najwyższej klasy urządzenia do poboru opłat za przejazd płatnymi drogami, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Jako doskonale wiemy, jak ważna jest precyzja i dokładność w przypadku takich urządzeń. Właśnie z tego względu staramy się dostarczać naszym klientom wyłącznie rozwiązania topowej klasy. Dzięki naszym OBU, nie będziesz miał problemu z uiszczaniem opłat za przejazd autostradą, ale także możesz wykorzystać je przykładowo do błyskawicznego zlokalizowania pojazdu z Twojej floty na trasie.
Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z naszą bogatą gamą rozwiązań. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt – nasi pracownicy z chęcią udzielą na nie wyczerpujących odpowiedzi, a także udzielą wartościowych porad i pomogą w podjęciu decyzji zakupowej.
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).