Zasady pracy kierowców
19 lutego, 2025
Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl
System e-TOLL stanowi innowacyjne rozwiązanie umożliwiające łatwe i szybkie dokonywanie opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg krajowych. Dedykowany jest właścicielom pojazdów, których masa całkowita jest większa niż 3,5 tony. Zatem, czy samochód osobowy z przyczepą musi mieć e-TOLL? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
System e-TOLL to nowoczesne narzędzie pozwalające kierowcom na dokonywanie opłaty elektronicznej za poruszanie się po płatnych odcinkach dróg zlokalizowanych na terenie Polski. System ten został opracowany i nadzorowany jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W październiku 2021 roku zastąpił on viaTOLL, który obowiązywał od 2011 roku. Opiera się on na technologii pozycjonowania satelitarnego. Dostarczane są do niego dane geolokalizacyjne, na podstawie których naliczana jest opłata.
W przeciwieństwie do viaTOLL, który obsługiwał tylko autobusy i auta ciężarowe, e-TOLL dostępny jest dla wszystkich użytkowników dróg. Dzięki niemu użytkownicy samochodów osobowych mogą poruszać się po płatnych odcinkach bez konieczności zatrzymywania się na bramkach. E-TOLL bazuje na technologii satelitarnej. Dane dotyczące lokalizacji są określane za pomocą wirtualnych bramownic i wysyłane do systemu opłat. Dane te mogą być przekazywane do e-TOLL za pomocą aplikacji mobilnej, urządzenia pokładowego i Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego.
Rejestracja w systemie e-TOLL to obowiązek każdego, kto chce poruszać się płatnymi drogami pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony. System e-TOLL dedykowany jest także kierowcom autobusów, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.
W przypadku aut osobowych z przyczepą, obowiązek korzystania z e-TOLL zależy od łącznej dopuszczalnej masy całkowitej zestawu (pojazd + przyczepa).
Jeżeli łączna DMC zestawu wynosi ponad 3,5t, używanie e-TOLL jest obowiązkowe. Jeśli jednak DMC jest mniejsza niż 3,5t, e-TOLL nie jest konieczny.
Okazało się, że łączna DMC zestawu wynosi ponad 3,5t, czas zarejestrować się w systemie e-TOLL. Aby to zrobić, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
Aby dokonać rejestracji online przez IKK, trzeba posiadać Profil Zaufany, dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający klasę emisji spalin, jeśli taka informacja nie znajduje się w dowodzie. Ponadto, jeśli rejestrujemy firmę, potrzebujemy upoważnienia do reprezentowania przedsiębiorstwa.
Jeśli nie chcesz dokonywać rejestracji online, możesz tego dokonać w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta (MOK) lub u wybranego dostawcy kart flotowych. Pamiętaj, że niezbędne będą dokumenty dla wybranego typu rejestracji. W tym przypadku pracownik MOK lub przedstawiciel dostawcy kart flotowych założy Twoje konto. Jednak, aby mógł dokonać rejestracji, będzie potrzebował informacji dotyczących rejestrowanego podmiotu lub pojazdu. Po zakończonym procesie uzyskasz dostęp online do zarządzania swoim kontem w IKK.
Rejestracja e-TOLL w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta (MOK) lub u dostawcy kart flotowych może potrwać nieco dłużej niż online, jednak w tym przypadku będziesz mógł liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc ekspertów. Specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania, m.in. te dotyczące kwestii, czy samochód osobowy z przyczepą musi mieć e-TOLL.
Już wiadomo, czy auto osobowe z przyczepą musi mieć e-TOLL. Teraz czas dowiedzieć się, jak dokonać opłaty za przejazd w tym systemie. Otóż e-TOLL oferuje różnorodne sposoby płatności, aby każdy mógł wybrać ten dopasowany do swoich preferencji i możliwości. Internetowe Konto Klienta e-TOLL można doładować przy pomocy karty flotowej, karty płatniczej, przelewu bankowego, BLIK-a, a także szybkiego przelewu online.
Co ważne, w systemie e-TOLL są 2 typy kont – przedpłacone i z odroczoną płatnością. W przypadku pierwszych z nich opłaty za przejazd są pobierane z doładowanych wcześniej środków. Natomiast w przypadku drugich użytkownik dokonuje opłaty dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
System e-TOLL rejestruje każdy samochód, który wjeżdża na płatny odcinek drogi krajowej. Jeżeli kierowca nie dokona opłaty za przejazd, ma 3 dni na jej uregulowanie. Po upływie tego terminu dostanie wezwanie do zapłaty. Jeżeli to zignoruje, musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł.
Oferowane przez nas urządzenia OBU stanowią świetne wsparcie dla firm transportowych, flot i użytkowników prywatnych. Umożliwiają indywidualny dobór funkcji i dostosowanie systemu do specyficznych wymagań użytkownika. Dostępne są w dwóch wersjach – wpinanej w gniazdo zapalniczki i podłączanej do akumulatora. Urządzenia OBU do współpracy z e-TOLL stanowią wygodne i pewne wnoszenie opłat drogowych. Dzięki nim nie musisz tracić czasu na obsługiwanie aplikacji i możesz cieszyć się bezstresową jazdą. Dodatkowo sprzęty te pozwalają na monitorowanie pojazdów i korzystanie z różnorodnych funkcji, m.in. takich jak podgląd przebytych tras i ustawianie alertów. Aby dowiedzieć się więcej na temat oferowanych urządzeń OBU, zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami.
Dostępne są 2 urządzenia e-TOLL, różniące się między sobą sposobem instalacji. Pierwsze z nich – pod zapalniczkę – jest łatwe w montażu, wszechstronne i przenośne. Drugie – do akumulatora – jest niezawodne i przystosowanego do każdego rodzaju pojazdu. Oba te sprzęty wyróżniają się wysoką skutecznością i doskonale spełniają swoje zadania. Jeżeli zdecydowałeś się na model wpinany do akumulatora i masz problem z jego podłączeniem lub brakuje Ci czasu na wykonanie instalacji, to możesz skorzystać z naszej usługi montażu.
Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.
Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).
169 PLN/szt.
+23% VAT
169 PLN/szt.
+23% VAT
Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.
Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).
Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT
Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).