Wpis blogowy

GPS w aucie firmowym – regulacje prawne i korzyści

moduł GPS

2 sierpnia, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Moduł GPS – monitorowanie floty - e-tollgps.pl

Do niedawna powierzenie pracownikowi samochodu służbowego wiązało się z udzieleniem mu dużego kredytu zaufania. Dziś kontrola wykorzystania pojazdu jest znacznie łatwiejsza – wystarczy zainstalować w nim moduł GPS. To łatwy i praktyczny sposób na sprawdzenie, czy pracownik nie nadużywa swoich przywilejów. Czy jednak GPS w aucie firmowym jest legalny? Jak daleko można się posunąć z kontrolą? Jakie zalety ma wykorzystanie geolokalizacji?

GPS w aucie firmowym – czy to legalne?

Sprawdzanie tego, czy pracownicy realizują swoje obowiązki we właściwy sposób, należy do jednych z ważniejszych obowiązków pracodawców. Trzeba jednak uważać, by w chęci do kontrolowania personelu nie posunąć się za daleko. GPS w aucie firmowym to całkowicie legalna metoda monitorowania wykorzystania pojazdów służbowych, choć pod pewnymi warunkami. Należy pamiętać o przestrzeganiu paru reguł:

 • urządzenie lokalizacyjne w samochodzie może być zamontowane jedynie w uzasadnionym celu,
 • skala stosowanych metod do monitoringu pojazdów musi być proporcjonalna do celu, w jakim jest on stosowany,
 • pracownik musi zostać oficjalnie poinformowany, że w powierzonym mu pojeździe znajduje się urządzenie do lokalizacji samochodu,
 • zapisywanie tras przejazdu musi się odbywać zgodnie z prawem do prywatności pracowników.

Istnieje kilka sposobów na poinformowanie pracowników o tym, że w samochodzie służbowym jest zamontowane urządzenie GPS. Można tego dokonać poprzez umieszczenie odpowiedniego zapisu w:

 • umowie o pracę,
 • regulaminie pracy,
 • regulaminie użytkowania pojazdu służbowego.

Możliwe jest również poinformowanie pracowników o stosowanych metodach monitoringu i kontroli podczas oficjalnego spotkania.

Czytaj też: Monitoring GPS TIR – dlaczego trzeba go założyć?

GPS w samochodzie służbowym – jak to działa?

Jakie dane pozwala zbierać GPS w samochodzie służbowym? Jak to działa? Pracodawca może dzięki temu zyskać wiele cennych informacji pozwalających optymalizować koszty i kontrolować pracę personelu. Jego obowiązkiem jest jednak wykazanie na piśmie zakresu danych, jakie będą zbierane za pomocą GPS w aucie firmowym. Mogą to być na przykład:

 • styl jazdy pracownika korzystającego pojazdu,
 • monitoring pokonywanej trasy w podróży służbowej,
 • miejsca przerw w podróży służbowej,
 • miejsca przebywania,
 • punkty tankowania,
 • monitoring paliwa.

Należy również wskazać, jakie cele ma spełniać monitoring pojazdu służbowego. Może to być np. bezpieczeństwo pracowników i mienia (zarówno samego samochodu, jak i np. przewożonego towaru), a także zapewnienia sprawnej organizacji czasu pracy. Można również kontrolować styl jazdy pracowników w celu optymalizacji związanych z tym kosztów.

Należy podkreślić, że monitorowanie pojazdów za pomocą modułów GPS nie może służyć sprawdzaniu wydajności pracowników. Powinno służyć jedynie sprawdzaniu tego, czy podwładni należycie wykonują swoje obowiązki w czasie pracy. Należy również pamiętać o przestrzeganiu wszelkich przepisów Kodeksu pracy oraz RODO.

Urządzenie lokalizacyjne w samochodzie - e-tollgps.pl
Urządzenie GPS w samochodzie służy nie tylko do nawigacji. Inwestując w odpowiedni system, możesz znacznie sprawniej zarządzać flotą.

Moduł GPS – dlaczego warto go zainstalować w samochodzie firmowym?

Moduł GPS w aucie firmowym to szereg korzyści. Jego zainstalowanie wcale nie musi być tożsame z przesadną kontrolą czy wręcz inwigilacją pracowników. Pokładowe urządzenia GPS można wykorzystać do wielu celów, usprawniając działanie firmy i lepiej wykorzystując flotę.

Urządzenie do lokalizacji samochodu pomaga przede wszystkim w podniesieniu standardów bezpieczeństwa. Kontrola położenia pojazdu pomaga chronić zarówno pracownika, jak i sam samochód. Pomaga szybko zlokalizować pojazd w razie kradzieży lub innego zdarzenia. Niektóre z systemów opartych o geolokalizację pozwalają nawet na skorzystanie z funkcji alarmu. System może powiadomić np. o opuszczeniu przez pojazd ustalonej strefy. Dzięki temu identyfikacja podejrzanych zdarzeń jest natychmiastowa co pozwala podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

GPS w aucie firmowym to również możliwość usprawnienia pracy. Analiza pokonywanych tras czy stylu jazdy kierowców pozwala zoptymalizować wiele parametrów. Dzięki temu możliwa jest efektywniejsza realizacja zadań przy jednoczesnej redukcji kosztów. Moduł GPS może pomóc zaobserwować pewne prawidłowości i wyciągnąć wnioski ze stosowanych metod. W efekcie zespół staje się skuteczniejszy, a firma pracuje sprawniej.

Dzięki optymalizacji tras można znacząco obniżyć koszty związane z poszczególnymi podróżami. Wiele systemów GPS umożliwia również monitoring paliwa – jego bieżącego stanu, a także zużycia. Odpowiednie podejście w zakresie tras, ale również stylu jazdy, jest w stanie ograniczyć zużycie paliwa nawet o 25%. Przy dużej flocie, która cały czas jest w ruchu, daje to ogromne oszczędności.

Ponadto moduł GPS jest konieczny do naliczania opłat drogowych oraz korzystania z systemu SENT związanego z monitorowaniem przewozu tzw. towarów wrażliwych.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej