Wpis blogowy

Jak sprawdzić, czy kierowca ma ważne prawo jazdy?

Zasady pracy kierowców

20 marca, 2025

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Prawo jazdy to niezwykle ważny dokument dla każdego kierowcy. Potwierdza ono zdanie państwowego egzaminu z umiejętności kierowania pojazdem z określonej w przepisach kategorii, a co za tym idzie – jest potwierdzeniem posiadania uprawnień do kierowania danym pojazdem lub zespołem pojazdów w ruchu drogowym po drogach publicznych i prywatnych. Do 2013 roku w przypadku, kiedy organ wydający prawo jazdy nie miał wobec kierowcy żadnych zastrzeżeń (takich jak np. udokumentowana wada wzroku), to takie osoby otrzymywały uprawnienia bezterminowo. Oznacza to, że nie muszą one przechodzić ponownie żadnych badań po określonym czasie, a na nowo prawo jazdy musiałyby wyrobić tylko w przypadku sądowego odebrania uprawnień (jeżeli wyrok przewiduje możliwość ich odzyskania). Od ponad dekady nie wydaje się jednak praw jazdy bezterminowo – każdy kierowca – z wadą wzroku czy innymi ograniczeniami i bez nich – po pewnym czasie musi odnowić swoje uprawnienia. Nie trzeba jednak zdawać ponownie egzaminów – wystarczy udać się do odpowiedniego urzędu, aby wyrobić nowy dokument.

W Internecie często można znaleźć pytania dotyczące tego, jak sprawdzić ważność prawa jazdy i gdzie znaleźć taką informację. Aby wyjść naprzeciw naszym czytelnikom, postanowiliśmy zebrać te informacje i stworzyć wygodny poradnik, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tego, jak sprawdzić ważność prawa jazdy. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkie zainteresowane osoby.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest ważne?

Sprawdzenie ważności dokumentu, jakim jest prawo jazdy, nie jest specjalnie skomplikowane. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest oczywiście sprawdzenie fizycznego dokumentu, na którym umieszczone są daty – uzyskania uprawnień oraz ich wygaśnięcia. Warto pamiętać, żeby w przypadku, kiedy zbliża nam się data ważności uprawnień do kierowania pojazdami, nie zwlekać z wymianą dokumentu. Wyrobienie nowego prawa jazdy może potrwać nawet do 2 miesięcy, w przypadku, kiedy wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości. Przeważnie jednak proces wyrabiania nowego dokumentu nie trwa dłużej niż kilkanaście dni.

Inną opcją na sprawdzenie ważności prawa jazdy jest skorzystanie z aplikacji mObywatel, do której można dodać cyfrowe prawo jazdy. Po zalogowaniu w zakładce moje dokumenty należy wybrać prawo jazdy a w kolejnej zakładce ukażą nam się najistotniejsze informacje dotyczące dokumentu, w tym również data jego ważności.

Gdzie sprawdzić ważność prawa jazdy?

Najprostszym sposobem sprawdzenia ważności prawa jazdy jest jednak wyczytanie tej informacji z fizycznego dokumentu. Na jego rewersie znajduje się specjalna tabela zawierająca informacje dotyczące tego, kiedy dokument został wydany oraz kiedy kończy się jego ważność. Każdy wiersz tabeli odpowiada konkretnym kategoriom prawa jazdy – przykładowo symbol motocykla to kategoria A, symbol samochodu osobowego to kategoria B, autobusu – D czy ciągnika rolniczego – T. Oprócz tego, w 4 kolumnie tabeli znajduje się przestrzeń na oznaczenia ograniczeń – to właśnie tam umieszcza się informacje dotyczące np. wady wzroku właściciela. Oprócz tego, data wydania dokumentu oraz data ważności widnieją również na frontowej stronie prawa jazdy – w rubrykach odpowiednio 4a i 4b.

Jakie konsekwencje wiążą się z jazdą z “przeterminowanym” prawem jazdy?

Ważność prawa jazdy jest niezwykle istotna kwestią – za poruszanie się pojazdem bez ważnego dokumentu grożą bardzo surowe kary – służby porządkowe traktują takie przypadki po prostu jako jazdę bez uprawnień. Obecnie grzywny za takie wykroczenie zaczynają się od 1500 złotych i sięgają aż 30 tysięcy złotych. Osoby, które zostaną przyłapane na takim czynie więcej niż raz, narażają się natomiast na karę pozbawienia wolności. Warto zatem wiedzieć, jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest ważne.

W jakich sytuacjach konieczne jest okazanie prawa jazdy?

Prawo jazdy należy okazać przykładowo rejestrując się do systemu e-toll, chcąc korzystać z urządzeń do realizacji opłat za przejazdy autostradami, które dostępne są na naszej stronie internetowej. Zakładając konto w systemie e-toll konieczne będzie udokumentowanie posiadania uprawnień do kierowania konkretnym typem pojazdu. Oprócz tego prawo jazdy będzie wymagane w przypadku spisywania oświadczenia o zdarzeniu drogowym dla ubezpieczalni – jeśli takie będzie miało miejsce.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

  • content

    Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

  • content

    Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

  • content

    Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

  • content

    Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

  • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

  • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

  • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

  • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej