Wpis blogowy

Karnet TIR – jak go uzyskać i ile kosztuje?

firma transportowa

1 grudnia, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Ciężarówki oznaczone tabliczkami TIR realizujące przewozy według zasad konwencji TIR – e-tollgps.pl

Transport międzynarodowy ma we współczesnym świecie ogromne znaczenie. Aby ułatwić jego realizację, powstały różne regulacje, wśród których jedną z ważniejszych jest Konwencja Celna TIR. Tzw. karnet TIR umożliwia sprawniejszy transport towarów poza Unię Europejską, z pominięciem wielu czasochłonnych formalności. Co to jest karnet TIR? Jak go uzyskać? Ile to kosztuje? Wyjaśniamy.

Karnet TIR – co to jest?

W pierwszej kolejności warto dokładnie wyjaśnić, czym jest karnet TIR. To międzynarodowy celny dokument tranzytowy umożliwiający realizowanie przewozów towaru pomiędzy przynajmniej dwoma obszarami celnymi. Pozwala on na realizację procedury TIR opierającej się na przepisach konwencji TIR.

Konwencja Celna TIR (skrót od fr. Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy) została opracowana w 1975 roku w celu stworzenia uniwersalnego systemu upraszczającego procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych. Ułatwienia stosowane przy wykorzystaniu karnetu TIR to przede wszystkim brak konieczności:

 • przygotowywania dokumentacji,
 • przeprowadzania kontroli ładunku,
 • uiszczania dodatkowych opłat i zabezpieczeń podczas przekraczania granicy w urzędach celnych.

Nie oznacza to oczywiście całkowitego braku kontroli na granicach – lokalne władze celne mogą je przeprowadzać w przypadku podejrzenia nadużyć. Konwencja TIR obowiązuje w 58 państwach na terenie Europy, Afryki Północnej, Bliskiego i Środkowego Wschodu, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej.

Może Cię również zainteresować: 7 najważniejszych aktów prawnych regulujących transport drogowy towarów w UE

Kto wydaje karnet TIR i jak go zdobyć?

Każdy karnet TIR jest drukowany w Genewie oraz opatrzony szeregiem zabezpieczeń mających zapobiegać fałszowaniu dokumentów. Ma też unikatowy numer, kod kreskowy oraz znak wodny. Każdy jest ponadto własnością Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (International Road Transport Union – IRU). Kto wydaje karnet TIR? Zgodnie z zapisami konwencji jedyną jednostką w Polsce upoważnioną do ich przyznawania jest Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Aby uzyskać pozwolenie na korzystanie z procedur TIR, trzeba też uzyskać zgodę Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) z siedzibą w Warszawie.

Jak uzyskać karnet TIR? Należy złożyć odpowiedni wniosek w ZMPD. Wcześniej trzeba jednak uzyskać pozwolenie na korzystanie z procedury TIR od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, które musi być dołączone do wniosku. Niezbędne jest też posiadanie licencji na przewozy międzynarodowe oraz spełnianie kryteriów wymienionych w konwencji TIR.

Sprawdź też: GPS do ciężarówki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Karnet TIR – warunki otrzymania

Zgodnie z zapisami konwencji karnet TIR można otrzymać tylko po spełnieniu warunków obejmujących:

 • potwierdzone doświadczenie w zakresie systematycznych przewozów międzynarodowych albo sposobność ich wykonywania (potwierdzoną przez odpowiednie pozwolenia),
 • stabilność finansową,
 • udowodnioną znajomość postanowień konwencji TIR,
 • brak poważnych bądź powtórnych naruszeń dotyczących przepisów celnych lub podatkowych,
 • deklarację zobowiązania w wersji pisemnej wobec stowarzyszenia, która potwierdza, że osoba je składająca będzie:
  • przestrzegać wszelkich formalności celnych uzgodnionych przez przepisy konwencji zarówno w urzędach celnych wyjściowych, jak i przejściowych oraz docelowych,
  • uiszczać przysługujące kwoty, o których mowa w konwencji, a także na wniosek właściwych władz,
  • umożliwiać stowarzyszeniom, o ile zezwalają na to przepisy krajowe, weryfikację informacji odnoszących się do spełnienia wymienionych wyżej wspomnianych warunków i wymogów.

Wniosek składa się w biurze ZMPD wraz z:

 • kopią licencji wspólnotowej lub dowodu rejestracyjnego,
 • opinią dotyczącą wnioskodawcy wydaną przez ZMPD wraz z numerem identyfikacyjnym,
 • oświadczeniem o braku dopuszczenia się naruszeń prawa celnego i podatkowego oraz braku prowadzenia postępowania egzekucyjnego i upadłościowego,
 • informacją z banku dotyczącą wysokości obrotów, udzielonych kredytów i zajęć wierzytelności.

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie ma 120 dni na rozpatrzenie wniosku, licząc od daty jego wpłynięcia.

Ciężarówka TIR w trasie – e-tollgps.pl

Aby skorzystać z uproszczonych procedur w transporcie międzynarodowym, należy mieć karnet TIR wydawany na podstawie odpowiedniego zezwolenia.

Karnet TIR – cena

Kolejną ważną informacją jest to, ile kosztuje karnet TIR. Cena wydania samego pozwolenia na korzystanie z procedury TIR to 0 zł. Nie trzeba uiszczać żadnych opłat ani przy składaniu wniosku, ani po jego pozytywnym rozpatrzeniu. Pozwolenie jest bezterminowe. Jedyne opłaty, jakie może ponieść przewodnik w związku z ubieganiem się o karnet TIR, dotyczą kosztów pełnomocnictwa.

Cena karnetu TIR jest natomiast zależna od jego typu. W Polsce stosuje się przede wszystkim karnety 6-woletowe (do trzech granic celnych) oraz 14-woletowe (do siedmiu granic celnych). Regularna cena karnetu 6-woletowego to 149 zł. Można je zamawiać za pośrednictwem ZMPD.

Jak wypełnić karnet TIR?

Karnet TIR jest wypełniany przez ZMPD, władze celne krajów przejazdu oraz przez przewoźnika. Jako przewoźnik musisz wiedzieć, jak wypełnić karnet TIR w następujących polach:

 • od 6 do 12 na okładce
 • od 2 do 15 na manifeście towarów i wszystkich woletach.

Manifest towarów zawsze pozostaje w karnecie. Wolet nr 1 służy do otwierania operacji TIR, natomiast wolet nr 2 do jej zamykania. Karnet TIR powinien być wypełniony na wszystkich woletach niezależnie od tego, ile z nich będzie wykorzystanych na daną podróż. Dokładną instrukcję oraz wzór karnetu TIR można znaleźć na stronie internetowej ZMPD.

Chcesz dowiedzieć się więcej o procedurach obowiązujących przewoźników? Sprawdź nasz blog!

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej