Wpis blogowy

Monitoring GPS TIR – dlaczego trzeba go założyć?

e-TOLL

11 lipca, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Monitoring GPS TIR - e-tollgps.pl

GPS to technologia kojarzona głównie z nawigacją samochodową. Jej zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Znakomicie nadaje się m.in. do monitorowania floty samochodowej. Urządzenia GPS zamontowane w każdym pojeździe oraz ich zintegrowanie w ramach jednego systemu nadzoru zapewnia lepszą kontrolę nad kosztami, pracą kierowców itd. Obecnie jednak monitoring GPS TIR to już nie przydatny dodatek, a obowiązek. Dowiedz się, dlaczego jest potrzebny!

Monitoring GPS TIR a system opłat drogowych

Każdy, kto zarządza flotą pojazdów ciężarowych, doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności uiszczania opłat przejazdowych na wyznaczonych odcinkach dróg. Do tej pory odbywało się to za pomocą systemu viaTOLL wykorzystującego fale radiowe. W każdej ciężarówce montowano nadajnik, który naliczał opłatę po przejechaniu przez bramownicę umieszczoną nad płatnym odcinkiem drogi. Ten system to jednak w zasadzie już przeszłość!

Obecnie opłaty są już naliczane poprzez śledzenie pojazdu GPS. Nowy system e-TOLL został uruchomiony 1 czerwca. Do końca września trwa okres przejściowy, w którym można korzystać zarówno ze starej, jak i z nowej metody. To również czas na zwrócenie urządzenia viaBOX do punktu obsługi viaTOLL. Jeśli tego nie zrobisz, nie odzyskasz kaucji.

Naliczanie opłat drogowych a monitorowanie GPS – jak to działa?

Wraz z wdrożeniem nowego systemu e-TOLL monitorowanie GPS stanie się obowiązkowe. Najpóźniej do końca września, a więc do zakończenia okresu przejściowego, konieczne będzie zaopatrzenie każdego pojazdu w odpowiednie urządzenie GPS. Monitoring pojazdów w celu naliczania opłat drogowych będzie możliwy na trzy sposoby – za pomocą:

Dzięki nadajnikom GPS system będzie monitorował położenie pojazdu, a w razie wykrycia poruszania się płatnym odcinkiem automatycznie naliczy opłatę. Będzie ona odejmowana automatycznie od salda na koncie klienta. Możliwe jest również rozliczanie się okresowo po wpłaceniu stosownego zabezpieczenia.

Sprawdź również: Urządzenia do poboru opłat drogowych – OBU czy GPS? Co wybrać?

Śledzenie pojazdu GPS a system SENT – przewóz towarów wrażliwych

Kolejnym powodem, dla którego śledzenie pojazdu GPS okazuje się tak ważne, jest system SENT. Co to jest? To obowiązkowa dla wszystkich przewoźników zajmujących się transportem towarowym metoda kontroli kierowców i transportowanych towarów. Skrót SENT oznacza System Elektronicznego Nadzoru Towarów. Narzędzie służy do monitorowania przewozu przede wszystkim tzw. towarów wrażliwych, m.in. alkoholu, tytoniu czy paliwa. Brak jego wdrożenia może skutkować koniecznością zapłaty kar liczonych nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Jak wdrożyć system SENT? 

Jak wdrożyć system SENT? Przewóz towarów wrażliwych jest możliwy po rejestracji w usłudze rządowej. Wymaga zastosowania urządzenia do śledzenia GPS – może to być moduł pokładowy, zewnętrzny system albo aplikacja. W najnowszej aplikacji e-TOLL służącej poborowi opłat na autostradzie również będzie dostępny moduł SENT. System nie wymaga więc instalowania odrębnych urządzeń. Zastosowanie GPS, który obsłuży systemy e-TOLL i SENT, a jednocześnie zaoferuje dodatkowe funkcje przydatne przy realizacji zadań transportowych, może być jednak bardzo korzystne.

SENT – System Elektronicznego Nadzoru Transportu - e-tollgps.pl

Urządzenie GPS jest konieczne, jeśli pojazdy wykorzystywane są do przewozu tzw. towarów wrażliwych. Wówczas obligatoryjne jest stosowanie systemu SENT służącego nadzorowaniu transportu.

Dlaczego warto postawić na GPS? Monitoring pojazdów i jego korzyści

Monitoring GPS TIR jest obecnie praktycznie obowiązkowy. Można jednak z niego korzystać w wybrany przez siebie sposób. Jeśli nie chcesz instalować dodatkowych urządzeń, wystarczy aplikacja mobilna (np. e-TOLL). Zastosowanie dodatkowego systemu z fizycznym nadajnikiem zamontowanym w aucie może jednak przynieść wiele korzyści. Przykładem jest GeoNAVI – usługa, która pozwala na zaawansowane, w pełni zdalne zarządzanie flotą pojazdów, między innymi na:

 • kontrolę kierowców i ich czasu pracy,
 • kontrolę towarów zgodnie z systemem SENT,
 • monitoring pojazdów – ich aktualnego położenia, przejechanych kilometrów, prędkości itd.,
 • analizowanie stylu jazdy kierowców,
 • monitoring paliwa.

Przeczytaj także: GPS do ciężarówki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dzięki temu możliwe jest optymalizowanie pracy i znacznie wydajniejsze zarządzanie flotą. Zaawansowany monitoring GPS TIR pozwala oszczędzać pieniądze, a tym samym wypracowywać większe zyski. 

Nie jesteś przekonany? A może chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak urządzenia GPS mogą pomóc Twojej firmie? Skontaktuj się z nami!

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej