Wpis blogowy

Jak przygotować auto ciężarowe do długiej trasy?

firma transportowa

4 marca, 2022

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Przygotowanie samochodu ciężarowego do długiej trasy – e-tollgps.pl

Transport drogowy odgrywa niezwykle ważną rolę w dostarczaniu niezbędnych towarów i zachowaniu łańcucha dostaw. W związku z tym pojazdy ciężarowe często są intensywnie eksploatowane, co może prowadzić do przedwczesnego zużycia niektórych części i awarii. Dowiedz się, jak przygotować auto do długiej trasy, by zminimalizować zagrożenia i zapewnić sprawną oraz bezpieczną realizację zadania.

Jak przygotować auto do długiej trasy – przede wszystkim kwestie techniczne

Jeśli chodzi o przygotowanie pojazdu przed długą trasą, najważniejsza jest kontrola techniczna. Samochód musi być przede wszystkim sprawny. W przeciwnym razie stwarza zagrożenie nie tylko dla kierowcy i przewożonego przez niego ładunku, ale również dla innych uczestników ruchu. Wypadki z udziałem pojazdów ciężarowych często mają bardzo poważne konsekwencje, dlatego zapobieganie im należy do najważniejszych obowiązków przewoźnika. Warto również wspomnieć, że sprawdzone auto to zdecydowanie mniejsze ryzyko przestojów, które mogą wywoływać kosztowne dla firmy transportowej opóźnienia.

A zatem jak przygotować auto do długiej trasy? Konieczny jest prosty przegląd techniczny. Przewoźnik powinien regularnie kontrolować między innymi:

 • poziom płynów eksploatacyjnych – szczególnie oleju silnikowego, płynu hamulcowego,
 • stan układu hamulcowego — w szczególności klocków hamulcowych, np. poprzez testowe hamowanie na placu manewrowym,
 • poziom ciśnienia w oponach i ich ogólną kondycję – należy zwracać szczególną uwagę na głębokość bieżnika w kontekście warunków panujących na trasie,
 • stan amortyzatorów i zawieszenia – szczególnie jeśli pojazd często porusza się poza autostradami,
 • układ elektryczny – istotny szczególnie w przypadku konieczności przewozu towarów w określonych warunkach (np. w chłodni), ponieważ odpowiada za ich utrzymanie.

Każdorazowo przed wyruszeniem w trasę należy również obowiązkowo skontrolować mocowanie ładunku – zazwyczaj należy to do obowiązków kierowcy przed rozpoczęciem jazdy. To rodzaj podstawowego przeglądu, który pomoże uniknąć wielu problemów – w tym takich zagrażających zdrowiu i życiu. Najlepiej, jeśli oględziny techniczne przeprowadza mechanik, choć często należy to również do obowiązków kierowców. Warto uczulać pracowników na to, jak duże znaczenie ma dokładnie wykonany przegląd przed trasą.

Czytaj również: Obowiązkowe dokumenty transportowe kierowcy wykonującego przewóz

Nie zapominaj o obowiązkowych przeglądach okresowych!

Proste oględziny przed trasą są niezbędne. Często pomagają wykryć drobne nieprawidłowości, które da się szybko usunąć, zapobiegając wypadkowi lub awarii. Przewoźnik musi jednak również obowiązkowo dbać o przestrzeganie terminarza obowiązkowych pełnhch przeglądów technicznych. Polskie prawo nakazuje, aby każdy samochód raz do roku przeszedł przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów. To niezwykle ważne ze względu n bezpieczeństwo drogowe. W związku z tym firmy, które nie dotrzymują tego obowiązku, muszą się liczyć z karami.

Za brak ważnego przeglądu technicznego podczas kontroli zwykle nakładana jest grzywna. Co jednak ważniejsze, u większości ubezpieczycieli oznacza to również automatyczne wygaśnięcie polisy OC i AC. W związku z tym przewoźnik, który zapomni wysłać pojazdy na przegląd, naraża się na olbrzymie koszty – szczególnie jeśli któryś z nich będzie brał udział w wypadku, kolizji czy ulegnie awarii.

Jak przygotować samochód na długą trasę – kontrola stanu technicznego - e-tollgps.pl
Bezpieczeństwo samochodów ciężarowych w trasie wymaga stałej kontroli ich stanu technicznego. Oznacza to rutynowe sprawdzenie tuż przed wyjazdem w trasę, ale także regularne przeglądy wykonywane w Stacji Kontroli Pojazdów.

Jak nadzorować stan techniczny pojazdów?

W firmach zarządzających ogromnymi flotami pojazdów stałe czuwanie nad ich stanem technicznym może być pracochłonne. W takiej sytuacji nietrudno też o niedopatrzenia mogące skutkować nałożeniem kar finansowych przez służby, utrudniającą pracę awarią lub, co gorsza, wypadkiem z udziałem pojazdu należącego do firmy. Warto więc wprowadzić systemy, które ułatwią realizowanie tych zadań. Pomocne jest oczywiście uczulanie pracowników na obowiązki kierowcy przed rozpoczęciem jazdy, ale to nie wszystko.

W nadzorowaniu stanu technicznego pojazdu zdecydowanie pomoże system monitorowania GPS obejmujący wszystkie pojazdy należące do floty. Wystarczy zainstalować odpowiednie urządzenie typu OBU lub ZSL i opłacić abonament umożliwiający korzystanie z jego szerokich możliwości. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem monitorowanie GPS pomaga nie tylko nadzorować pojazdy w trasie i planować ich wykorzystanie. Może również przypominać o zbliżających się terminach przeglądów technicznych oraz sygnalizować rozmaite niepokojące zdarzenia zarejestrowane przez komputer pokładowy. Wreszcie, w przypadku awarii lub wypadku, ułatwi komunikację z kierowcą i wysłanie pomocy na miejsce zdarzenia.

W ofercie naszej firmy znajdziesz zaawansowane i niezawodne urządzenia GPS w przystępnych cenach. Oferujemy też bardzo szeroki pakiet usług i wsparcie techniczne. Potrzebujesz więcej informacji? Koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej