Wpis blogowy

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego

przewóz towarów

10 grudnia, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego – kierowanie pojazdem - e-tollgps.pl

Praca zawodowego kierowcy jest specyficzna. Może wymagać podróżowania po całym świecie i długotrwałego przebywania poza domem. Wbrew pozorom obejmuje nie tylko czas spędzony „za kółkiem”, ale również wiele innych czynności. Jaki jest zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego? Z czym wiąże się codzienna praca na tym stanowisku? Sprawdź!

Kim jest kierowca samochodu ciężarowego?

Kierowca samochodu ciężarowego to osoba, która prowadzi pojazdy samochodowe, z wyjątkiem autobusów, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, z przyczepami i bez przyczep, przeznaczone do publicznego transportu drogowego. Celem jego pracy jest przewożenie różnego rodzaju ładunków w obrębie kraju lub też w zakresie międzynarodowym. Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego obejmuje jednak nie tylko prowadzenie pojazdu, ale również inne czynności związane z transportem.

Kierowca zawodowy musi mieć oczywiście uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych (prawo jazdy kategorii C lub C+E). Wymaga się od niego dobrego ogólnego stanu zdrowia oraz jego regularnej kontroli (zgodnie z przepisami medycyny pracy). Ponadto podlega badaniom psychologicznym.

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego

Zakres obowiązków kierowcy jest zawarty w jego umowie podpisanej z pracodawcą. Dlatego nie zawsze będzie taki sam. Zazwyczaj jednak większa część zadań należących do kierowców zatrudnionych w różnych firmach jest bardzo podobna. Podstawową czynnością jest kierowanie pojazdem ciężarowym w ruchu krajowym lub międzynarodowym. Natomiast pozostałe, związane z tym obowiązki kierowcy, można podzielić na kilka grup.

Przygotowanie do przewozu

To do kierowcy należy odpowiednie przygotowanie się do zleconego przewozu. Polega ono na zebraniu niezbędnej dokumentacji. Wymagane są:

 • dokumenty osobiste: paszport lub dowód osobisty, ewentualnie również wiza, a ponadto prawo jazdy i karta do tachografu cyfrowego;
 • dokumenty środka transportu drogowego: dowód rejestracyjny pojazdu oraz naczepy/przyczepy wraz z ważnymi badaniami technicznymi, zezwolenie transportowe, ubezpieczenie OC oraz zielona karta, karta paliwowa, upoważnienie do kierowania pojazdem/naczepą/przyczepą (wraz z tłumaczeniem), certyfikaty i inne dokumenty w zależności od wykonywanego przewozu;
 • dokumenty ładunku: przede wszystkim międzynarodowy list przewozowy CRM wraz z załącznikami, a także dokument przewozu celnego;
 • inne dokumenty (w zależności od przewożonego ładunku): mogą to być np. zezwolenia/świadectwa weterynaryjne, fitosanitarne, pochodzenia towaru, na przewóz odpadów, instrukcje dotyczące trasy wykonywania transportu.

Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić datę ważności wszystkich dokumentów. Jeśli w razie kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości, do odpowiedzialności może zostać pociągnięty zarówno pracodawca, jak i sam kierowca.

Sprawdź także: Kalibracja tachografu – kiedy trzeba wykonać, kto robi, ile kosztuje

Załadunek towaru

Za załadunek również odpowiada kierowca samochodu ciężarowego. Zakres obowiązków na tym stanowisku obejmuje przyjęcie towaru w ustalonym miejscu i czasie oraz nadzorowanie ładunku. Kierowca musi się też zapoznać z jego stanem, rodzajem i właściwościami. Szczególną wagę należy przywiązywać do tych czynności w transporcie międzynarodowym. Kierowca odpowiada bowiem za bezpieczny przewóz ładunku od momentu jego załadowania aż do wyładowania w miejscu docelowym, a wszelkie niezgodności muszą być odnotowane w liście przewozowym CRM.

Obowiązki kierowcy zawodowego – dokumentacja - e-tollgps.pl
Praca kierowcy zawodowego to nie tylko czas spędzony „za kółkiem”, ale również odpowiedzialność za prowadzony pojazd, przewożony ładunek i dokumentację.

Przewóz

Wykonanie przewozu to podstawowy obowiązek kierowcy zawodowego. Konieczne jest zachowanie bezpieczeństwa i należytej ostrożności oraz przestrzeganie krajowych i międzynarodowych przepisów ruchu drogowego. Kierowcy zawodowi podlegają też przepisom dotyczącym czasu pracy – nie może on przekroczyć określonych wartości w ujęciu dobowym i tygodniowym. Należy też przestrzegać zasad odpoczynku, a aktywność monitoruje tachograf cyfrowy. Bardzo ważne jest również to, by kierowca przestrzegał instrukcji zawartych w zleceniu lub liście przewozowym i nie zmieniał samodzielnie tras przejazdu. Nieprzewidziane sytuacje mogą wpłynąć na rozszerzenie zakresu jego zadań do wykonania, a o każdym takim zdarzeniu musi zawiadomić przełożonego.

Rozładunek towaru

Do obowiązków kierowcy należy również nadzorowanie rozładunku w celu weryfikacji jego stanu. Po zakończeniu procedury otrzymuje potwierdzenie odbioru. W razie potrzeby musi dokonać odprawy celnej ostatecznej lub sporządzić protokół szkód. Ponownie o wszelkich trudnościach czy nieprawidłowościach trzeba poinformować przełożonych.

Czytaj również: Załadunek i rozładunek towarów – kto za niego odpowiada i o co należy zadbać w jego trakcie?

Rozliczenie jazdy eksploatacyjnej

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego nie kończy się wraz z „odstawieniem” towaru w ustalone miejsce. Niezbędne jest bowiem również rozliczenie jazdy i dokumentów po powrocie do bazy oraz dokonanie różnych czynności zdawczo-odbiorczych. Przed zakończeniem pracy konieczne są między innymi: sprzątnięcie kabiny i skrzyni ładunkowej oraz rozliczenie paliwa.Jak widać, obowiązki kierowcy zawodowego są dość rozległe. Wymagają staranności i uważności, odpowiednich kwalifikacji i predyspozycji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat spedycji i związanych z tym zadań? Zajrzyj na nasz blog.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej