Wpis blogowy

Planowane uruchomienie platformy e-Toll w kwietniu

Warto wiedzieć

12 kwietnia, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Na początek kwietnia 2021 planowane było uruchomienie nowej platformy e-TOLL, która ma zastąpić dotychczasowy system poboru opłat za przejazdy płatnymi drogami, viaTOLL. Wiadomo jednak niestety, że uruchomienie nowego systemu opóźni się i dojdzie do niego dopiero około połowy maja. 

E-Toll ma wtedy funkcjonować równolegle z viaTOLL-em, ale od 1 lipca 2021 planowane jest całkowite wygaszenie viaTOLL-a i pozostanie już tylko nowy system płatności. 

Skąd opóźnienie startu systemu e-TOLL?

Opóźnienie startu nowego systemu poboru opłat za przejazdy wynika z dwóch powodów. Pierwszy to popełnione błędy logistyczne, a drugi to opóźnienie w testowaniu wynikające właśnie z tych błędów, które wymagały wyeliminowania przed testami. Zapowiedziany start e-TOLL-a został przesunięty więc na połowę maja. Uruchomiona wtedy zostanie e-TOLL aplikacja, w której będzie można się zarejestrować i założyć konto. 

Jednak dokonywać opłat za pomocą nowego systemu będzie można dopiero nie wcześniej niż w czerwcu. W tym czasie nowy system zacznie działać jeszcze równolegle ze starym viaTOLL-em. Niestety powstałe opóźnienie spowoduje, że przewoźnicy będą mieli mniej czasu na zakup nowych urządzeń geolokalizacyjnych, których może nie wystarczyć od razu dla wszystkich. Nie dziwią więc obawy przewoźników o to, że zwyczajnie nie zdążą oni na czas przygotować się na zmiany i wdrożyć nowe rozwiązania. 

Dlaczego system poboru opłat jest zmieniany?

Obecny system viaTOLL wymaga zatrzymywania się przy bramkach zamontowanych na drogach i kontaktu z urzędnikami w celu rejestracji i dokonywania opłat. Konieczność zatrzymywania się w bramownicach powoduje tworzenie się korków, które czasami są ogromne i kierowcy tracą w nich wiele czasu. Nowe rozwiązanie ma być znacznie wygodniejsze, gdyż użytkownik nie będzie musiał kontaktować się z żadnymi urzędnikami. Nie są też potrzebne żadne dokumenty do rejestracji w e-TOLL ani nie ma potrzeby podpisywania żadnych umów. 

Wystarczy zarejestrować się w aplikacji, a następnie użytkownikowi pozostanie tylko regularne logowanie w e-TOLL, w celu kontroli nad gromadzonymi danymi i oczywiście uiszczania obowiązkowych opłat. Nowe rozwiązanie ma usprawnić pobieranie opłat oraz upłynnić ruch na autostradach. Początkowo rozwiązanie będzie dostępne jedynie dla samochodów ciężarowych oraz autobusów o masie przekraczającej 3,5 tony. Dla pojazdów lekkich nowy system poboru opłat ma zostać udostępniony w grudniu 2021. 

E-TOLL aplikacja – jak to ma działać?

E-TOLL to aplikacja mobilna, którą będzie można pobrać ze znanych sklepów z aplikacjami, dostępna zarówno na Android jak i iOS. Aplikacja e-TOLL będzie gromadziła dane geolokalizacyjne w celu naliczenia odpowiednich opłat, które będzie można też z jej pomocą uiścić. Zostanie udostępniona w aplikacji e-TOLL możliwość doładowania konta, z którego opłaty będą pobierane automatycznie. Oprócz aplikacji, do wyboru będą różne możliwości przekazywania danych geolokalizacyjnych. 

Przeczytaj również: Aplikacja e-TOLL – skąd pobrać, jak się zarejestrować i korzystać

Użytkownicy dróg będą mieli do wyboru urządzenia OBU (On Board Unit), dostępne w punktach e-TOLL lub Zewnętrzny System Lokalizacyjny, czyli wbudowany w pojeździe moduł GPS. Osoby, które będą obawiały się o bezpieczeństwo danych osobowych będą mogły w późniejszym czasie kupować bilety autostradowe na stacjach benzynowych, które nie będą wymagały danych osobowych ani lokalizacyjnych. Aplikację dostarcza szef KAS, która przejmuje kontrolę nad poborem opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Rejestracji w systemie można będzie dokonać online, ale umożliwią ją także punkty e-TOLL do obsługi klientów. 

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej