Potrzebujesz urządzenia e-TOLL?

U NAS KUPISZ JE OD RĘKI!

zamów e-TOLL
viaTOLL – kary - e-tollgps.pl

Kierowcy ciężarówek i autobusów są przyzwyczajeni do konieczności uiszczania opłat drogowych. Są również świadomi, że grożą im kary za brak viaTOLL lub nieodpowiednie czy też nieuczciwe korzystanie z systemu. Wkrótce jednak viaTOLL zniknie i będzie można korzystać tylko z systemu e-TOLL naliczającego opłaty za przejazd za pośrednictwem GPS. Czy wpłynie to w jakikolwiek sposób na konsekwencje nieprzestrzegania przepisów? Czy naliczane w systemach e-TOLL i viaTOLL kary będą takie same?

ViaTOLL – kary i obowiązki kierowców

Obecnie system viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Bazuje on na zamontowanym w pojeździe nadajniku radiowym (viaBOX), który komunikuje się z bramownicami umieszczonymi nad płatnymi odcinkami dróg. Opłaty są obowiązkowe, a w przypadku naruszenia tego obowiązku użytkownik naraża się na karę administracyjną.

Kara za viaTOLL bywa naliczana w różnych sytuacjach, najczęściej są to:

Kara za brak viaTOLL oraz większość pozostałych naruszeń stanowią odpowiedzialność właściciela lub posiadacza pojazdu. Na kierowcę może jedynie zostać nałożona kara za wprowadzenie do urządzenia nieprawidłowych danych o kategorii pojazdu.

ViaTOLL – taryfikator kar

W systemie viaTOLL taryfikator kar jest dość prosty. Opłata zależy od rodzaju przewinienia i klasy pojazdu. Naliczane w systemie viaTOLL kary mogą wynosić:

Warto również wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na tego samego adresata sankcji nie może być nałożona więcej niż jedna kara za naruszenie tej samej kategorii w ciągu jednego dnia. Dlatego nie jest możliwe, aby w viaTOLL kara za każdą bramkę była naliczana oddzielnie.

Nawet jeśli na użytkownika została nałożona kara za brak viaTOLL, odwołanie jest możliwe. Na każdej decyzji administracyjnej widnieje pouczenie, zgodnie z którym użytkownikowi przysługuje możliwość odwołania się w ciągu 14 dni od momentu jej otrzymania. Kara może być uchylona, jeśli stwierdzi się, iż była nałożona niezgodnie z prawem. Zanim to jednak nastąpi użytkownik może być poproszony o złożenie wyjaśnień.

viaTOLL – kara za każdą bramkę - e-tollgps.pl

W przypadku nieprawidłowego działania lub braku rejestracji w systemie viaTOLL kara za każdą bramkę nie będzie naliczana. Jednej osobie może być bowiem naliczona tylko jedna kara w ciągu dnia za przewinienie określonego rodzaju.

Sprawdź również: Punkty viaTOLL znikają z mapy? Szereg zmian wraz z e-TOLL

Kary za brak viaTOLL i e-TOLL – co się zmieni?

Czy kary za brak viaTOLL będą też obowiązywać po przejściu na nowy system e-TOLL? Tak! Nowy sposób naliczania opłat również będzie obowiązkowy. Okres przejściowy, w którym będą działać oba systemy, ma się zakończyć 30 września 2021 roku. Po tej dacie osoby, które nie przejdą na e-TOLL mimo takiego obowiązku, mogą zostać ukarane. Więcej o nowym systemie tutaj: viaTOLL po nowemu – nie będzie korków na autostradach? Plusy rozwiązania.

Wysokość kar reguluje, podobnie jak w przypadku viaTOLL, ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Warto zaznaczyć, że:

Warto więc zawczasu zainteresować się nową wersją systemu viaTOLL i zadbać o jej prawidłowe wdrożenie!

Udostępnij
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments