Wpis blogowy

viaTOLL po nowemu – koniec korków na autostradach? Plusy rozwiązania e-TOLL

e-TOLL

29 czerwca, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Pobór opłat na autostradach – korek wywołany kolejkami do bramek - e-tollgps.pl

E-TOLL to nowy system poboru opłat na autostradach, który już wkrótce ma zastąpić stosowany do tej pory viaTOLL. Pomysł od początku budzi wiele kontrowersji i wciąż spotyka się z obawami – szczególnie że jego wdrożenie było już kilkakrotnie przesuwane, a okres przejściowy wydaje się krótki. W kontrze do wątpliwości stoją jednak niewątpliwe korzyści związane z wprowadzeniem nowego systemu opłat. Sprawdź, jakie niekwestionowane plusy ma elektroniczny system poboru opłat e-TOLL.

Czym jest elektroniczny system poboru opłat, który zastąpi viaTOLL?

Nowy elektroniczny system poboru opłat oznacza pożegnanie z bramkami na autostradach, kolejkami i korkami – a przynajmniej takie jest jego założenie. Jego wdrożenie zostało zaplanowane w odpowiedni na problemy, jakie rodzi stosowany dotychczas system viaTOLL. Nowe rozwiązanie ma odpowiadać za automatyczny pobór opłat na autostradzie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki technologii pozycjonowania satelitarnego, czyli GPS. System ma za zadanie wykrywać użytkowników poruszających się po płatnych autostradach i automatycznie nakładać opłaty – bez konieczności zatrzymywania się przy bramkach.

System e-TOLL zastępujący viaTOLLL będzie zbierał dane lokalizacyjne użytkowników płatnych autostrad poprzez:

 • aplikację e-TOLL PL na urządzenia mobilne pobraną z Google Play lub AppStore

lub

lub

 • Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL).

Przeczytaj także: Urządzenia do poboru opłat drogowych e-TOLL – OBU czy GPS?

“Uwaga! Zakup OBU lub ZSL można odliczyć od dochodu

29 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z 20 maja br. – o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL. Oznacza to, że koszty nabycia (w tym również leasingu) urządzeń e-TOLL można odliczać od dochodu. Zgodnie z nowymi regulacjami odliczeniu podlegają też koszty utrzymania tych urządzeń, czyli np. koszty abonamentu.

Wysokość odliczenia jest uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL, a maksymalna kwota ulgi na jeden pojazd podatnika, który dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie, wynosi 500 zł netto


Natomiast płatności będą rozliczane na dwa sposoby:

 • na zasadzie „pre-paid” – konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty, z którego automatycznie pobierane są środki za przejazd autostradą;
 • na zasadzie płatności okresowej z zabezpieczeniem – płatność dokonywana okresowo, z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia w postaci wpłaty pieniężnej, gwarancji lub poręczenia. 

viaTOLL zmienia się w e-TOLL – korzyści dla użytkowników autostrad

Nowy system poboru opłat na autostradach budzi pewne obawy, między innymi co do precyzji i niezawodności działania, a także prywatności obywateli. Organy państwowe zapewniają jednak, że dane użytkowników będą odpowiednio chronione. O tym, jak w praktyce będzie wyglądało naliczanie opłat i czy system będzie pozbawiony błędów, będzie można się przekonać dopiero po jego pełnym wdrożeniu. Krajowy system poboru opłat e-TOLL to jednak również niewątpliwe zalety, na których warto się skupić w oczekiwaniu na jego uruchomienie.

Elektroniczny system poboru opłat na autostradzie w oparciu o GPS - e-tollgps.pl

W nowym systemie, który zastąpi viaTOLL, urządzenie GPS będzie wysyłać dane dotyczące pozycji pojazdu. Na tej podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd.

Elektroniczny pobór opłat na autostradach – koniec korków i kolejek?

Nowy, zastępujący viaTOLL system poboru opłat na autostradach jest często demonizowany, ale jednego na pewno nie można mu odmówić – wygody. Wszystko będzie się odbywać automatycznie, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji. Do kierowcy będzie jedynie należało doładowanie konta pre-paid odpowiednią kwotą przed udaniem się w podróż lub opłacenie naliczonych należności w przypadku wyboru takiego sposobu rozliczenia. Rejestracja w systemie również jest bardzo prosta – wszystko można załatwić całkowicie online. Jak dokładnie działa aplikacja? Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule: e-TOLL – wady i zalety nowej aplikacji na telefon

Elektroniczny pobór opłat na autostradach e-TOLL to brak bramek, które nierzadko tworzyły tzw. wąskie gardła, powodując korki. Oznacza to, że czas podróży niejednokrotnie wyraźnie się skróci. Brak korków to również możliwość efektywniejszego planowania tras i mniej stresu dla każdego kierowcy. To jednak nie jedyna zaleta, jaką zapewni nowy system poboru opłat na autostradach!

Sprawdź również: Opłaty drogowe e-TOLL – czy zmieniają się stawki za przejazdy?

Nowy system poboru opłat na autostradach – dostęp do wydatków i konta klienta

Nowy system poboru opłat, który zastąpi viaTOLL, to również znacznie lepsza kontrola nad wydatkami na przejazdy. Każdy użytkownik systemu będzie mieć dostęp do IKK, czyli Internetowego Konta Klienta. Tam znajdzie całą historię opłat, swoje dane, dokumenty i usługi. Skorzysta też z obsługi klienta bez konieczności wizyty w biurze

Z pewnością wszyscy, którzy preferują tradycyjne metody, uciszą się z faktu, że dotychczasowe stacjonarne punkty viaTOLL nie znikają.  Dalej będą działać pod zmienioną nazwą e-TOLL, dlatego nie trzeba się obawiać konieczności przejścia na system elektroniczny. Będzie również możliwe zbieranie danych lokalizacyjnych i uiszczanie opłat bez potrzeby korzystania ze smartfonadzięki urządzeniom OBU lub ZSL. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości urządzenia e-TOLL, nie będziesz musiał się obawiać błędów systemu skutkujących brakiem opłaty i wynikającymi z tego problemami. Dlatego z pewnością warto rozważyć właśnie tę metodę monitorowania lokalizacji. Różne sposoby płatności również są niewątpliwym atutem – każdy będzie mógł wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. 

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej