Wpis blogowy

Opłaty drogowe e-TOLL – czy zmieniają się stawki za przejazdy?

nowy system poboru opłat drogowych

29 czerwca, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Stawki viaTOLL i e-TOLL – co się zmieni w nowym systemie? - e-tollgps.pl

W czerwcu 2021 roku został uruchomiony system e-TOLL. To rozwiązanie zastępujące dotychczasowe metody poboru opłat drogowych. 30 września 2021, po wygaśnięciu okresu przejściowego, przestanie działać system viaTOLL. W następnej kolejności znikną też bramki na autostradach, a wszyscy kierowcy będą się rozliczać w systemie elektronicznym. A jak z cenami? Sprawdzamy, czy opłaty viaTOLL i e-TOLL będą takie same.

Czym jest e-TOLL?

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu już teraz można uiszczać opłaty drogowe w sposób elektroniczny. Na razie system jest dostępny dla pojazdów i grup pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, czyli kierowców, którzy do tej pory korzystali z viaTOLL. Koszt przejścia na nowy system wcale nie musi być duży. Jednym z jego najważniejszych elementów jest bowiem darmowa aplikacja, która wykorzystując transmisję danych i moduł GPS w smartfonie lub tablecie pozwoli na przesyłanie danych do systemu i naliczanie opłat.

E-TOLL ma bowiem działać na podstawie danych lokalizacyjnych. Opłaty drogowe będą naliczane automatycznie, docelowo dla wszystkich użytkowników dróg poruszających się płatnymi odcinkami. Celem jest zlikwidowanie bramownic umożliwiających działanie obecnego systemu viaTOLL oraz bramek na autostradach. Dzięki temu ruch będzie odbywać się płynniej. 

Ponadto system ma umożliwiać całkowicie zdalną obsługę. Wizyty w punktach obsługi w celu rejestracji, doładowania konta czy sprawdzenia historii opłat nie będą potrzebne (choć nadal możliwe dla preferujących taką formę kontaktu). Wszelkie informacje i operacje będą dostępne z poziomu aplikacji lub Internetowego Konta Klienta (IKK). Administratorem systemu i danych jest szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), który zapewnia, że wszystkie dane wykorzystywane przez rejestr będą bezpieczne i wykorzystywane tylko w celu pobierania opłat drogowych.

To może Cię zainteresować: Punkty viaTOLL znikają z mapy? Szereg zmian wraz z e-TOLL

Opłaty drogowe – bramki na autostradzie - e-tollgps.pl

Bramki na autostradach i kolejki do nich wkrótce staną się przeszłością. Nowy system poboru opłat ma być wygodniejszy i skuteczniejszy. Czy również droższy?

Nowy system poboru opłat dla pojazdów ciężkich oraz autobusów 

W pierwszej kolejności na nowy system poboru opłat przejdą użytkownicy pojazdów ciężkich (o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony) oraz autobusów (bez względu na masę). Dane lokalizacyjne (GPS) mogą być do niego dostarczane jedną z trzech metod. Kierowcy będą mogli sami zdecydować, z czego chcą korzystać. Do wyboru są:

 • darmowa aplikacja e-TOLL na urządzenia mobilne (smartfony i tablety z systemem Android lub iOS);
 • urządzenie pokładowe (OBU – On-Board Unit) – do nabycia w sieci Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL lub w sieci dystrybucji dopuszczonych operatorów urządzeń pokładowych;
 • Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL), czyli wbudowany w pojeździe moduł GPS.

Opłata drogowa będzie naliczana na podstawie przekazanych danych lokalizacyjnych. Warto wybrać niezawodny system, ponieważ w przypadku jego nieprawidłowego działania na kierowcę może zostać nałożona kara. Więcej o darmowej aplikacji można przeczytać w artykule: e-TOLL – wady i zalety nowej aplikacji na telefon

“Uwaga! Zakup OBU lub ZSL można odliczyć od dochodu

29 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z 20 maja br. – o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL. Oznacza to, że koszty nabycia (w tym również leasingu) urządzeń e-TOLL można odliczać od dochodu. Zgodnie z nowymi regulacjami odliczeniu podlegają też koszty utrzymania tych urządzeń, czyli np. koszty abonamentu.

Wysokość odliczenia jest uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL, a maksymalna kwota ulgi na jeden pojazd podatnika, który dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie, wynosi 500 zł netto


Nowy system poboru opłat dla pojazdów lekkich

Od 1 grudnia 2021 roku na nowy system poboru opłat przejdą pojazdy lekkie. Ich właściciele będą musieli skorzystać z jednej z dwóch możliwości podczas poruszania się odcinkami płatnymi. Dostępne będą:

 • darmowa aplikacja e-TOLL na urządzenia mobilne (taka sama jak dla pojazdów ciężkich),
 • zakup biletu autostradowego (np. na stacji benzynowej).

Z aplikacji będzie można jednak dobrowolnie korzystać już wcześniej. Różne opcje umożliwiają zaś korzystanie z płatnych odcinków autostrad również kierowcom, którzy nie mają smartfona o odpowiednich specyfikacjach.

Stawka viaTOLL a e-TOLL – co się zmieni?

Opłaty viaTOLL były naliczane według klarownych stawek, zgodnie z klasą emisji spalin pojazdu i jego dopuszczalną masą, a także klasą drogi. Kontrola naliczanych opłat była jednak dość trudna, szczególnie dla osób, które nie korzystały z aplikacji zintegrowanej z systemem. Od momentu wdrożenia e-TOLL każda opłata drogowa będzie zarejestrowana w aplikacji i Internetowym Koncie Klienta, dzięki czemu jej weryfikacja będzie bardzo prosta. Łatwiejsze ma być również monitorowanie salda konta i dokonywanie wpłat w przypadku korzystania z usługi przedpłaconej.

A co z cenami? Czy stawka viaTOLL zostanie zachowana? Wielu kierowców zapewne odetchnie z ulgą, ponieważ tabela opłat pozostanie taka sama. Również właściciele pojazdów lekkich nie muszą się obawiać podwyżek, przynajmniej na razie. Opłaty drogowe będą naliczane według takiego samego schematu, w przeliczeniu za kilometr. Będą obowiązywać również na tych samych odcinkach dróg, czyli:

 • na autostradzie A2 – odcinek Konin – Stryków,
 • na autostradzie A4 – odcinek Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady wyniesie 0,05 zł dla motocykli i 0,10 zł dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ze stawkami za poszczególne odcinki można się zapoznać na stronach rządowych systemu e-TOLL.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej