GPS nie działa – najczęstsze awarie i ich przyczyny + zapobieganie

lokalizator GPS

Opublikowano: 23.05.2022

Potrzebujesz urządzenia e-TOLL?

U NAS KUPISZ JE OD RĘKI!

zamów e-TOLL
GPS nie działa – najczęstsze awarie i ich przyczyny + zapobieganie

Technologia GPS zdecydowanie zrewolucjonizowała sposób poruszania się samochodem. Dziś w zasadzie każdy dysponuje urządzeniem do nawigacji, a papierowe mapy i atlasy zostały dawno zapomniane. Na tej technologii w znacznej mierze polegają też firmy – korzystając między innymi ze zdalnego monitorowania pojazdów. Co więc robić, gdy GPS nie działa? Jakie są najczęstsze awarie tego typu modułów? Sprawdź!

Zasada działania technologii GPS

Aby móc lepiej zrozumieć, skąd bierze się brak sygnału GPS lub kiedy potrzebny jest serwis GPS, warto poznać zasadę działania urządzeń wykorzystujących tę technologię. GPS to skrót od angielskiego wyrażenia Global Positioning System, co oznacza system globalnego pozycjonowania. Wykorzystuje ona sygnał satelitarny. W dużym uproszczeniu, urządzenia GPS badają, w jakim czasie dociera do nich sygnał wysyłany przez satelitę. Początkowo tego typu pomiary nie były bardzo dokładne, sygnał często zanikał, a urządzenia niejednokrotnie pokazywały nieprawidłowe dane. Z czasem jednak technologię udoskonalono. Dlatego dziś jest uważana za precyzyjną i raczej niezawodną, a sytuacje, w których GPS nie działa są raczej nietypowe. Jakie mogą być ich przyczyny?

Namierzanie GPS – lokalizacja pojazdów - e-tollgps.pl
GPS to technologia satelitarna – po licznych udoskonaleniach bardzo precyzyjna i mało awaryjna. Istnieją jednak czynniki, które mogą negatywnie wpływać na działanie wykorzystujących ją systemów.

Dlaczego GPS nie działa – najczęstsze przyczyny

Technologia GPS może szwankować w różnych przypadkach, a problemy z jej prawidłowym działaniem bywają bardzo uciążliwe. Brak sygnału GPS w samochodowym systemie nawigacji czy smartfonie uniemożliwia wytyczenie trasy. Z kolei w przypadku systemów monitoringu pojazdów oznacza niemożność zlokalizowania ich na mapie. Co warto sprawdzić, jeśli spotka Cię taka sytuacja? Co najczęściej sprawia, że GPS nie działa?

Jeśli więc Twój GPS nie działa, warto w pierwszej kolejności spróbować wyeliminować podane wyżej przyczyny. Jeśli nadal nie wiesz, co dzieje się ze sprzętem, warto skorzystać z serwisu. Być może konieczna jest profesjonalna naprawa GPS lub jego wymiana.

Czytaj również : GPS w aucie firmowym – regulacje prawne i korzyści

Brak sygnału GPS – jak zapobiegać takim sytuacjom?

Problemom z urządzeniami GPS można również dość skutecznie zapobiegać. Najważniejsze, aby wybierać wysokiej jakości urządzenia sprawdzonych marek, bazujące na renomowanych podzespołach. Są one w minimalnym stopniu narażone na jakiekolwiek awarie. Często mają również na tyle silne zasięgi, że drobne zakłócenia, wywoływane np. przez elementy podgrzewanej szyby w samochodzie, nie są w stanie zaszkodzić ich pracy.

Co więcej, wysokiej jakości, nowoczesne urządzenia lokalizujące często mają systemy informujące o próbach zakłócania sygnału GPS w samochodzie. Jeśli więc nieuczciwy pracownik albo złodziej użyje tzw. zagłuszacza, właściciel otrzyma stosowne powiadomienie. Dzięki temu można jeszcze skuteczniej zapobiegać kradzieżom oraz nadużyciom. Czasami istnieje również możliwość zdalnego zablokowania zapłonu albo uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagłuszacza – dzięki temu zazwyczaj problem rozwiązuje się sam.

Drugą kwestią jest dbałość o regularne aktualizacje oprogramowania. Jeśli pojawia się prośba o pobranie jego nowej wersji – nie ignoruj jej. Dzięki temu redukujesz ryzyko powstania sytuacji, w której GPS nie działa.

W ochronie przed zakłócaniem sygnału GPS w samochodzie pomoże też dobór odpowiedniego miejsca montażu modułu do geolokalizacji. Zagłuszacze mają bardzo krótkie zasięgi – działają tylko umieszczone w pobliżu urządzenia GPS. Jeśli więc umieścisz lokalizator w ukryciu lub trudno dostępnym miejscu, tego typu sprzęt będzie praktycznie bezużyteczny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozpoznać dobre urządzenie GPS? Przeczytaj: GPS do ciężarówki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Udostępnij
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments