Wpis blogowy

Załadunek i rozładunek towarów – kto za niego odpowiada i o co należy zadbać w jego trakcie?

przewóz towarów

10 grudnia, 2021

Zainteresował cię powyższy temat? Sprawdź nasze urządzenia na zamów.e-tollgps.pl

Załadunek towaru do ciężarówki - e-tollgps.pl

Załadunek i rozładunek towarów to newralgiczne momenty. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do pomyłki lub uszkodzenia ładunku. Kto wówczas jest odpowiedzialny za ewentualne straty? O co zadbać, aby te czynności zawsze przebiegały prawidłowo i bezpiecznie? Dowiedz się więcej o procedurach załadunku i rozładunku!

Załadunek i rozładunek towarów – obowiązki

Przewóz towarów polega nie tylko na ich przemieszczeniu z punktu A do B. Tak naprawdę jest to cały proces obejmujący szereg czynności transportowych, spedycyjnych i logistycznych. Zalicza się do nich również załadunek i rozładunek towarów. Czasami można mieć też do czynienia z przeładunkiem. W każdym z tych przypadków bardzo ważne jest jednoznaczne określenie, kto odpowiada za prawidłowe przeprowadzenie czynności.

Prawo przewozowe reguluje odpowiedzialność za zadania załadunkowe i rozładunkowe. Kto odpowiada za załadunek towaru na samochód zgodnie z jego przepisami? Jeśli w umowie nie zostaną zawarte zapisy mówiące inaczej, jest to nadawca. Natomiast za rozładunek odpowiada odbiorca. Nie oznacza to jednak, że przewoźnik w żaden sposób nie odpowiada za to, co dzieje się podczas załadunku i rozładunku. Ma on za zadanie współdziałanie w zakresie czynności ładunkowych, ich nadzorowanie i reagowanie, jeśli wykryje nieprawidłowości. W praktyce dotyczy to przedstawiciela przewoźnika, czyli kierowcy obsługującego dany kurs.

Obowiązki kierowcy podczas załadunku sprowadzają się przede wszystkim do jego nadzoru, a podczas rozładunku ma za zadanie sprawdzić stan towaru i zweryfikować go z dokumentacją przewozową.

Sprawdź także: Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego

Załadunek i rozładunek towarów – nadzór i kontrola - e-tollgps.pl
Załadunek i rozładunek wymaga sprawdzenia stanu towarów i zgodności z dokumentacją przewozową. Te czynności zwykle wykonuje kierowca odpowiedzialny za dany kurs.

Załadunek i rozładunek towarów – kto odpowiada za poszczególne czynności?

Należy wziąć pod uwagę, że załadunek i rozładunek towarów można rozbić na szereg drobniejszych czynności, które muszą być przeprowadzone z należytą starannością i według przyjętych standardów. Kto odpowiada za ich poprawne przeprowadzenie?

 • Rozmieszczenie ładunku
  To jedna z ważniejszych rzeczy, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Prawo jednoznacznie nie określa, kto bierze za nią odpowiedzialność, ale jest to czynność wchodząca w skład załadunku, dlatego zwyczajowo należy do nadawcy. Zadaniem kierowcy jest jej nadzorowanie i zgłaszanie uwag, jeśli towary mogłyby powodować szkodę.
 • Zabezpieczenie towarów
  To kolejna czynność, co do której nie ma konkretnych przepisów. Zazwyczaj jest to jednak obowiązek przewoźnika. Musi on dysponować odpowiednim sprzętem, aby ładunek mógł zostać odpowiednio zamocowany i przetrwać w niezmienionym stanie całą trasę przejazdu. Za nadzór czynności odpowiada przedstawiciel przewoźnika, czyli kierowca.
 • Załadunek i rozładunek towarów
  W przewozach międzynarodowych wymagają przestrzegania przepisów konwencji CMR. Nie ma w nich jednak wyraźnych wytycznych co do odpowiedzialności za te czynności. Stosuje się więc przepisy krajowe lub ustalenia z umowy pomiędzy stronami.

Trzeba przy tym pamiętać, że przedstawiciele firmy transportowej powinni dołożyć wszelkich starań, aby załadunek i rozładunek przebiegły prawidłowo. Świadczy to bowiem o profesjonalizmie i zaangażowaniu przewoźnika. To dlatego większość pracodawców jasno określa obowiązki kierowcy podczas załadunku, nakazując mu nadzór nad czynnościami.

Czytaj również: System SENT – regulacje prawne, lista towarów

Szkody wynikające z nieprawidłowego załadunku – kto za nie odpowiada?

Mimo określonych zasad i procedur nie zawsze da się uniknąć szkód lub braków wynikających z nieprawidłowego załadunku i rozładunku towaru. Prawo przewozowe wskazuje w tym zakresie wyraźnie, że przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności, o ile wynikają one z czynności (ładowania, zabezpieczenia lub rozładunku) wykonanych przez nadawcę lub odbiorcę. Podobny przepis znajduje się w konwencji CMR. Jeśli umowa transportowa nie zawiera zapisów a ten temat, za szkody powstałe w załadunku odpowiada załadowca. Warto jednak dodatkowo uregulować wszelkie kwestie związane z odpowiedzialnością w umowie przewozowej. Dzięki temu można uniknąć sporów w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji. 

W celu uniknięcia błędów nadawcy i odbiorcy powinni zadbać o wysokie kwalifikacje personelu zajmującego się załadunkiem i rozładunkiem oraz dostępność wysokiej jakości sprzętu pozwalającego na obsługę towarów różnego typu i gabarytów. Natomiast prowadząc firmę transportową, powinno się zawrzeć w umowach kierowców zapisy związane z ich obowiązkami podczas załadunku i rozładunku, a także zadbać o ich kwalifikacje w tym zakresie.

Bądź na bieżąco ze zmianami, nowościami, regulacjami i rozwiązaniami stosowanych w transporcie towarów i przewozie osób – śledź nasz blog.

Podobne Wpisy

e-TOLL OBU pod zapalniczkę

 • content

  Błyskawiczny montaż – wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki.

 • content

  Możliwość użytkowania w wielu pojazdach i swobodnego przenoszenia między nimi.

 • content

  Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT.

 • content

  Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

169 PLN/szt.

+23% VAT

Zamów

e-TOLL OBU do samodzielnego montażu

 • Wyjątkowo prosty montaż bezpośrednio do akumulatora.

 • Możliwość skorzystania z usługi profesjonalnego montażu (w cenie 99 zł).

 • Pełna funkcjonalność – monitorowanie pojazdów, integracja z systemami e-TOLL i SENT

 • Możliwość korzystania z roamingu (monitoring floty w całej UE).

Dowiedz się więcej