System SENT – regulacje prawne, lista towarów

firma transportowa

Opublikowano: 01.09.2021

Potrzebujesz urządzenia e-TOLL?

U NAS KUPISZ JE OD RĘKI!

zamów e-TOLL
Transport towarów – cysterna - e-tollgps.pl

Dotyczący przewozu tzw. towarów wrażliwych system SENT nie jest nowością, ponieważ obowiązuje już od 2017 roku. Wciąż wywołuje jednak pewne wątpliwości. Nie wszyscy wiedzą, kogo dokładnie dotyczy i kiedy musi być stosowany. Dowiedz się, jakie towary wchodzą w zakres SENT, na czym polega korzystanie z systemu i jakie przepisy warto znać.

Co to jest SENT?

System SENT dotyczy przewozu towarów wrażliwych. Obowiązek jego stosowania został wprowadzony Ustawą z dnia 9 marca 2017 roku o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Mimo iż przepisy od tej pory były kilkakrotnie nowelizowane, nadal jest to najważniejszy akt prawny dotyczący SENT. Warto również zaznaczyć, że zasady te wprowadzono w celu uszczelniania systemu podatkowego, zwiększenia wpływów do budżetu z tytułu VAT i ukrócenia praktyk polegających na jego wyłudzaniu.

Duża ciężarówka na autostradzie – transport drogowy - e-tollgps.pl
SENT to zaawansowany system monitorowania mający na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie wyłudzeniom. Nakłada on dodatkowe obowiązki na wszystkich uczestników procesu transportowego – firmę przewozową, dostawcę i nabywcę.

System SENT – jak to działa?

Na podstawie ustawy SENT, jeśli przewoźnik ma zamiar zrealizować przewóz towarów wrażliwych, musi dokonać odpowiedniego zgłoszenia w dedykowanym systemie. Ponadto system monitorowania drogowego przewozu towarów wymaga ciągłego przesyłania danych geolokalizacyjnych środka transportu, którym są transportowane owe towary. W tym celu należy korzystać z Zewnętrznego Systemu Lokalizacji (ZSL) zamontowanego w pojeździe lub specjalnej aplikacji mobilnej udostępnianej przez Ministerstwo Finansów.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że aplikacja jest rozwiązaniem stosowanym zdecydowanie rzadziej niż ZSL. Ma to związek przede wszystkim z trudnościami związanymi z jej praktycznym zastosowaniem. Jest to metoda najtańsza, ale wiążąca się z rozmaitymi zagrożeniami, takimi jak problemy z zasilaniem urządzenia mobilnego, problemy z łącznością czy też problemy z działaniem samej aplikacji. Zewnętrzne Systemy Lokalizacji są pod tym względem znacznie bardziej praktyczne, a także w zasadzie niezawodne. Ponadto mogą być również wykorzystane do optymalizacji pracy, np. poprzez monitorowanie kierowców, kontrolę zużycia paliwa itp.

Sprawdź też: Obowiązkowe dokumenty transportowe kierowcy wykonującego przewóz

Kogo dotyczy system SENT?

System SENT jest skierowany nie tylko do przewoźników, ale również do wszystkich innych podmiotów biorących udział w transakcji obejmującej towary wrażliwe. Nabywca i dostawca również są zobowiązani do dokonywania zgłoszeń. Ustawa SENT dotyczy osób fizycznych i prawnych, a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą i zajmujących się przewozem towarów zaliczanych do wrażliwych. Należy pamiętać, że zgłoszenie SENT powinno być dokonywane tylko przez wyznaczonego do tego zadania osobę – może to być sam właściciel firmy lub upoważniony przez niego (na piśmie) pracownik.

Monitorowaniu w ramach systemu zgodnie z ustawą SENT podlegają:

Istnieją jednak również wyjątki. Pod system SENT nie podpada transport towarów wrażliwych w ramach:

SENT – jakie towary wymagają zgłaszania i monitorowania?

Ustawa o SENT dokładnie określa, jakie towary muszą być monitorowane podczas transportu. Zgodnie z wytycznymi są to:

Lista może być jednak rozszerzana. Przykładowo Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2018 r. w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów ustanowiło obowiązek dokonywania zgłoszenia SENT przy przewozie:

Dlatego należy monitorować informacje dotyczące nowelizacji ustawy oraz dodatkowych aktów prawnych mogących zmieniać obowiązujące przepisy i aktualny wykaz towarów SENT, pamiętając, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Za wszelkie naruszenia w tym obszarze grożą zaś wysokie kary finansowe. Ponadto możliwe jest zatrzymanie środka transportu oraz towaru do chwili wyjaśnienia sprawy. 

Chcesz wiedzieć więcej o przepisach i aktualnych zasadach regulujących krajowy i europejski transport drogowy? Zapraszamy na nasz blog!

Udostępnij
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments